Dr. Robert Sinskey speaks about Canaloplasty on his own eye

HalilAtes 29. Kasım 2011 21:26

Katarakt cerrahisinin günümüzdeki temel taşlarını koyan Dr Robert Sinskey, kanaloplasti ameliyatı sonrası, neden bu tekniği seçtiğini ve hasta memnuniyeti hakkındaki görüşlerini anlatıyor.

Etiketler:

kanaloplasti

The Eyes of Johann Sebastian Bach

HalilAtes 29. Kasım 2011 09:51

Hastalığının öncesi ve sonrasında resimlenen Bach (Prof. Dr. Pınar Aydın'ın arşivinden) 
 

The eyes of Johann Sebastian Bach.

Zegers RH.
 

Johann Sebastian Bach's only physical problem seems to have been his vision. Myopia seems most likely, and it is probable that he developed cataracts at an older age. In addition to the cataracts, his worsening vision may have been due in part to some other eye problem. During the last year of his life, Bach's vision became so poor that he decided to have his eyes operated on. Two operations were performed in 1750 by the traveling English eye surgeon John Taylor. Most likely the first operation was Taylor's standard couching procedure. About 1 week after the first operation, Bach had to be operated on again because of a reappearance of the cataract. Many painful and/or vision-reducing complications could have been induced by these intraocular operations: uveitis or endophthalmitis, secondary glaucoma, hemorrhage, retinal detachment, and even sympathetic ophthalmia. Bach was "completely blind" after the operations, and he died less than 4 months after the final operation.

 

The Eyes of Johann Sebastian Bach.pdf (204,50 kb)

 

 

 

Etiketler:

görme engelli ünlüler | müzik

nostalji

HalilAtes 10. Kasım 2011 12:51

Nostalji sözcüğü 22.haziran 1688'de Johannes Hofer adlı Alsace'li bir tıp öğrencisi tarafından yaratılmış; dağlarından uzak kalan İsviçre'li askerlerin hastalığını tanımlamak için, dissertatio medica de nostalgia başlıklı tıp tezinde, nostos (dönmek) sözcüğünü, algos (acı) sözcüğü ile birleştirmiş.

Bir tıp talebesinin hayatı üniversitede okuduğu 10-11 yıllık profesyonel öğreti dönemiyle şekillenmiyor. Aile, şehir, dil, okudukları, izledikleri ve duydukları tedavi sanatında etkin olabiliyor. Hastaların yaşamlarını algılamadan kurgulanan tedavi metotları başarıya ulaşmıyor.

Roman veya sinema başkalarının hayatını yaşama fırsatıdır. Profesyonel tıp eğitimi kadar bunların da önemi vurgulanmalıdır.

Kendi gelişimim için önemsediğim bir filmden bir sahneyle anlattıklarımı örneklemek isterim; woody allen'den radyo günleri;

Etiketler:

hasta uyumu | müzik | sinema

İlaçların washout periyotları

HalilAtes 10. Kasım 2011 08:53

54 EGS bu ay, ilaçların washout periyotları ile ilgili bir çizelge yayımladı;

 

Etiketler:

ilaçlar

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre