Çok ilaç çok dert

HalilAtes 30. Nisan 2012 18:52

86 Clin Ophthalmol. 2012;6:441-6. dergisinde yayımlanan, Garcia-Feijoo J’nun “A multicenter evaluation of ocular surface disease prevalence in patients with glaucoma” başlıklı çalışmasında; 448 tıbbi tedavi kullanan glokom hastası oküler yüzey hastalığı (OYH) yönüyle incelenmiş. %25.7 hafif, %13.2 orta ve %20.3 şiddetli olmak üzere toplam %59.2 hastada OYH saptanmış. OYH gelişme olasılığı tıbbi tedavinin kullanım zamanı ve ilaç sayısıyla doğru orantılı artmış. Çalışmanın tartışma bölümünde BAK içermeyen formüllerin OYH oluşmasında daha avantajlı olduğu vurgulanmasına rağmen, çalışma kurgusunda böyle bir araştırmaya girilmemiş. Hastaların tedavi planlarını yaparken çoklu ve uzun süreli ilaç kullanımının yaşam kalitelerini bozacağı, OYH gibi komplikasyonlara yol açabileceği ve gelecekte olası glokom cerrahilerinin başarısını azaltabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sözlerimi Otto Dix'in Portrait of Dr Heinrich Stadelmann resmiyle tamamlamam, konuyu daha çarpıcı kılacağından eminim.

 

Etiketler:

hasta uyumu | ilaçlar | ressamlar

SLT'nin antropolojisi

HalilAtes 30. Nisan 2012 12:05

85 Cornea dergisinin baskıda bekleyen çalışmalar bölümünde çıkan Shazly TA ve arkadaşlarının;

Effect of Central Corneal Thickness on the Long-Term Outcome of Selective Laser Trabeculoplasty as Primary Treatment for Ocular Hypertension and Primary Open-Angle Glaucoma başlıklı çalışmasında ince kornealarda SLT sonrası basınç düşüşünün kalın ve normal kornealara göre daha fazla olduğu belirtilmiş. Yazarlar, ince korneada SLT’nin ilk tedavi seçeneği olması yönünde yorum bildirmişler. Tabii karşıt çalışmaların olduğunu da belirtmekte yarar var.

Benim bugün üzerinde durmak istediğim konu ise bilimsel verilerin günlük hayatımıza yansımalarının sosyolojik ve psikolojik yönleri olacak. Yaşıyoruz, hepiniz biliyorsunuz, bir "SLT kirlenmesi" var günümüzde. Bir hastanıza SLT kararı almayı düşündüğümüzde bu kirliliğin bir parçası olup olmayacağını da sorguluyorsunuz ister istemez. Siz sorgulamasanız hastanın sorgulayabileceğini düşünüyor ve defansif kararlar alabiliyorsunuz. Buraya nasıl geldik? Biri kanun yaptı, SKG yol verdi, bir doktor anti-etik davrandı..... Tüm bu hikayeler ayıp kavramının değersiz hale gelmesinden kaynaklanıyor. Hukuk bu sorunu çözebilir mi? Çözebilir, ancak eroin kaçakçısı kamyon soförü örneğinde olduğu gibi, sadece son halkayı cezalandırırsa sorun hallolmaz, yukarıdaki zincire dur demek lazım.

Etiketler:

SLT

Bilateral Akut İris Transillüminasyonu

HalilAtes 29. Nisan 2012 13:12

84 Bugün Prof. Dr. İlknur Tugal Tutkun'u anarak, Dr. Cumali Değirmenci'nin bizler için hazırladığı Bilateral Akut İris Transillüminasyonu'nu inceleyeceğiz. Hem glokom, hem de üveit ile ilgilenen meslektaşlarımız için bir bilmece niteliğindeki yazıyı, ayırıcı tanıda atlamamanızı umut ederek, okumanızı öneriyorum.

Not: Resimler, Ege Üniversitesi arşivindendir.

 

BAİT.docx (299,58 kb)

Etiketler:

üveitik glokom

Tour of Turkey, İzmir

HalilAtes 28. Nisan 2012 18:33

83

Bu blog glokom blogu olmaktan bisiklet blogu olmaya doğru yol alıyor farkındayım,turun Kuşadası-İzmir bölümü bugün gerçekleşti, yukarıda finiş anını gösteren fotografda ben de varım, bakalım görebilecek misiniz?

Etiketler: ,

bisiklet | blog

Paris-Roubaix 2012

HalilAtes 8. Nisan 2012 13:10

Bisiklet meraklıları için kutsal bir gün bu gün; Paris-Roubaix yarışı var. Acı Vatan Roubaix okunduktan sonra Eurosport başına oturulacak.

Etiketler:

bisiklet | blog

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre