Rene Magritte

HalilAtes 30. Mayıs 2012 10:31

96

Bu bir pipo değildir

Bilenler bilir, Magritte hayranlığım belki ikimizin de göze olan merakından kaynaklanıyor; bilinmezi yaşayan akademisyenler için uygun bir resim olduğunu düşünerek alıyorum bu tabloyu bloguma..

Etiketler:

blog | eğitim | ressamlar

Tobias heilt seinen vater

HalilAtes 10. Mayıs 2012 19:56

95 Rembrandt'ın tıp konularına merakının olduğunu "anatomi dersi'nden" sevenleri bilir; Ressamın Staatsgalerie, Stuttgart'da katarakt ameliyatı üzerine yaptığı tablosunu görünce Ahmet Haşim'in "seyahat, harikuladelikler avıdır" özdeyişine bir kez daha hak verdim.

Tobias heilt seinen vater, bizim için ilginç tabii; resme "o zamanlar tıp böyleymiş" gibi bir anlam yüklemekten ziyade her resmin zamanla, mekanla ve resmi gören gözlerin yaşamışlıklarıyla şekillenen anlamlarını hissetmek gerekiyor; benim için çarpıcı detay doktorun arkasındaki meleğin öğrenmek isteğiyle, merakla olayı izlemesi.Tıbbın yüceliğini düşündüğümüzde meleğin doktorun geri planında olması ve onu izlemesi, günümüz gerçekleriyle bağdaştırınca moral anlamında bir iç rahatlaması ve huzur bulmanızda yardımcı olacağını düşünüyorum, paylaşıyorum;

Etiketler:

ressamlar

Forty Dominicans at their Desks

HalilAtes 6. Mayıs 2012 18:40

94 İlk gözlüklü insan resmi, 1352’de Tommaso Da Modena’nın yaptığı Provence’li Hugues’ün portresidir. 1480’de Domenice Ghırlandajo’nun bir resminde, üzerinde gözlük bulunan bir sıranın önünde görülen Aziz Hieronymus gözlük yapımcıları loncasının kurucusu olarak kabul edilmektedir.

 

 

 

Etiketler:

ressamlar

The false mirror

HalilAtes 5. Mayıs 2012 18:21

Etiketler:

ressamlar

Giro d'Italia 2012

HalilAtes 5. Mayıs 2012 11:36

Giro d'Italia 2012 bugün başlıyor. Üç hafta sürecek yarışlar bu yıl ilk kez Danimarka'dan başlıyacak. Ata Atay'ın kapsamlı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Etiketler:

bisiklet

1Q84

HalilAtes 4. Mayıs 2012 23:25

Murakami'nin 1Q84'ü sıkışmış trafikte bir taksi içinde Janacek Sinfonietta'sının ilk bölümünün dinlenmesiyle açılıyor. Takside Janacek dinlemeye başlıyorsanız bu roman tekin değil, herşeyin olabileceğini göze almışsınız demektir.

Etiketler:

müzik

Glokom tedavisinde ilk basamak

HalilAtes 3. Mayıs 2012 19:26

90 Tedavinin ilk basamağı konuşmaktır. Ona ilgisini çekecek, içinde korku veya ümit geçmeyen bir hikaye anlatmalı. Glokomun hikayesi aslında temelde herkes için aynıdır, yani bir aşk romanı gibi sonuçta erkek kızı sever veya tersi, ancak hikayenin geçtiği mekan, kurgu her dinleyen için farklı farklı olmalıdır. Hikayenin amacı hastanın durumunu, tedavi yöntemlerini, uzun soluklu bir savaş sürdürülecek olduğunu anlamasıdır.

Hasta, yakınları ve doktor birlikte bir takım oyunu oynayacaklardır, bunu herkes hissetmelidir. Anlatılan hikayenin tek amacı hastanın konuyu anlaması değildir, doktor da hastayı bu hikaye sonunda keşfetmelidir. Hikayeye tepkisi, soruları, mimikleri iyi bir yol arkadaşı olup olmayacağını ele verebilir.

Hastalar muayene odamızda iki farklı karakterde gelirler, ya çok korkmuşlardır, kör olacaklarına inanırlar veya hiçbir şikayeti olmadığından kısa sürecek bir tedavi için geçerken uğramışlardır. Onları  korkutmak veya aşırı ümit vermek gelecekte sorunlar doğurabilir. Tedavisini bir süre uygulamayan hasta  kötüleştiğini fark etmezse sizin korkutmanızın ciddiyetini sorgulayacaktır, veya her şeyi pembe anlattıysanız glokomu önemsemeyecek ve tedavisini aksatacaktır.

 

Ona görmesini korumamız gerektiğini anlatın. Sadece ışık hissi olan hastanın morali bozulmuş, doktorlardan ve hastalığından bıkmış olabilir. Savaşmaya gücü kalmamıştır. Ona sabah uyandığında güneşi hissetmenin ne kadar önemli olduğunu anlatın. Bunu korumak için birlikte çalışmanız gerektiğini söyleyin.

 

Tüm muayene bulgularını hastalar ile paylaşın, onun adına onun için karar verme hakkımız yok. Riskli olacağını düşündüğünüz ameliyatı teklif etmeyip; “ilaçlar ile bir süre daha gitsin böyle” demek büyük bir haksızlıktır. Ona çözüm yollarını anlatın, kendisi karar versin.

 

Bir hikayenin başarılı olabilmesi için anlatan ve anlayanın uyum içinde olması gerekir. Bazen her hikayeye kapalı, kişilik olarak dünyaya kapalı ya da dil sorunu yaşadığımız hastalarımız olabiliyor. Bu tür sorunlar karşısında pes etmemeliyiz. Her ailenin bir yaşam koçu mutlak vardır. Bu bazen komşusu, amcasının oğlu veya eşi olabilir, hikayeyi ona da anlatmalıyız. Bu kişi o gün muayeneye gelmemiş de olabilir, ona ulaşabilecek imkanlar yaratmalıyız, bunun en iyi yolu hastalığı anlatan yazılı bir bilgi notudur. Ailenin yaşam koçu evde bunu okur ve hastanın anlayabileceği şekilde organizasyonu gerçekleştirebilir.

Etiketler:

akış şemaları

Glokom Katarakt Dergisinin 7. yıl özel sayısı

HalilAtes 2. Mayıs 2012 22:20

89 Gazi Vakfı tarafından yayımlanan Glokom Katarakt Dergisi'nin yedinci yılı dolayısıyla hazırladıkları özel sayı, glokoma merak duyan genç arkadaşlar ve bilgilerini tazelemek isteyen meslektaşlar için güzel bir hediye olmuş. Yazıların ve baskı tekniğinin kalitesi üç yıl sonra çıkacak özel sayıyı şimdiden merakla beklememize yol açtı. Henüz dergiyi edinememişler için buradan e-dergi formatına ulaşabileceklerini belirtelim.

Etiketler:

Oftalmoloji haberleri

Pnömatik trabeküloplasti

HalilAtes 2. Mayıs 2012 10:24

88 Son birkaç yıldır pnömatik trabeküloplasti üzerine çeşitli yayınlar okuyoruz, bu konuyu savunanlar pek ciddiye alınmadı ve gelişimi hayli yavaş oldu. Konuyu bugün tekrar inceledim, herkesin çekincesi sanırım basınç düşürücü etkinliğinin kuramsal olarak tam oturtulamamış olmasından kaynaklanıyor. Araştırmacılar mekanik etkinlik ile trabeküler ağın tıkanıklıklarının açıldığı yönünde. Glokom teorisyenleri tabii bu kuram karşısında biraz gülümsüyorlar, çünkü trabeküler ağın bazı partiküller ile tıkandığından dolayı basıncın yükseldiğini söylemek, endotel bazlı immunolojik çalışmaları görmezden gelmek anlamına da geliyor. Teori tam olarak açıklanamasa da işlem bir miktar işe yarıyor olmalı ki çalışmalarda basınç düşüşü gösterilebilmiş.

Hiçbir tekniğe at gözlükleri ile bakmamak lazım, şartlar bu tür teknikleri kullanmamızı gerektirebiliyor zaman-zaman; örneğin hamile ve emziren kadın, ilaca uyumsuz hasta, oküler yüzey hastalığı, tüm bu sorunlar bu tekniğin de bir miktar işe yarayabileceğini düşündürüyor.

En önemli avantajı ofis ortamında yapılabilir, non-invaziv, komplikasyonsuz, ucuz, kolay ve tekrarlanabilir olması.

Karşılaştırmalı çalışmalarda tıbbi tedavinin, lazer trabeküloplastinin veya cerrahinin alternatifi olmadığı gösterilmiştir. Konun bir önceki paragrafta belirttiğim kullanım alanlarında yararlı olacağı düşüncesiyle bilgilerinize sunuyorum.

 

 

Resimler: Dr Giorgio Marchini'nin arşivinden alınmıştır.

Etiketler:

yeni alet tanıtımı

Femtosecond laseri biz de kullanacağız!

HalilAtes 1. Mayıs 2012 00:15

87 SLT gibi diğer bir tartışmalı konu da femtosecond laser'in glokomda kullanımı. Konunun sosyolojik yönünü incelediğimizde arz-talep dengesinin tersine işlediği kanısı yaygın, yani önce arz edilmiş (başka amaçlar için geliştirilen bir ürün var elimizde) sonra glokom cerrahisi için buna uygun bir saha var mı bakılmış gibi sanki. Hikaye iki yerde oynanıyor; biri trabeküler ağa FS laserin etkisi hayvan çalışmalarında araştırma konusu olmuş ve schlemm kanalına bypass sağlanabilmiş, diğer mekan ise non-penetran glokom cerrahisinde fleblerin çizilmasi ve kaldırılmasında FS laserden yararlanılmış. Yine hayvan çalışmalarında kollektör kanalların zara görmeden başarılı bir akım elde edilebilmiş. Halen konuyla ilgiliinsan çalışmaları elimizde bulunmamakta, hikayenin eksik yanı kuşkusuz oct teknolojisinin aletin güvenle kullanımına olanak verecek gelişmeye kavuşamamış olması. Sence bukadar yatırıma gerek var mı derseniz, cevabım hayır olacak, ancak daha önce de yazdım okuyanlar bilir, şirket, devlet, sanayii ve hukuk zincirlemesiyle bu tür aletler zamanla hep kazandı, bu da eninde sonunda kazanacak, süper işler yapıyoruz bu aletle diyeceğiz (dedirtecekler), zaten yapıyorduk cümlesi aklımıza çoğu zaman gelmeyecek.

Etiketler:

yeni alet tanıtımı

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre