Tour başlıyor

HalilAtes 25. Haziran 2012 23:12

Tour de France 2012 30 Haziran'da prolouge Liege etabı ile başlıyor. Benim favorim Bradley Wiggins bakalım neler yapacak. http://tourdefrance2012.com/ sitesinden detaylarını izleyebileceğiniz yarışı europsort naklen verecek, tabii Caner Eler'in eşsiz anlatımıyla.

Etiketler:

bisiklet

isyan

HalilAtes 19. Haziran 2012 22:20

102 bugün yeni birşey farkettim; hasta olmayanlar hastalıklarını daha fazla benimsiyorlar. zamanımın önemli bir kısmını insanlara aslında hasta olmadıklarına inandırmak ile geçiriyorum. sanki çamurlu bir göldeyiz, zaman geçtikçe pis bir koku da duyulmaya başlıyor burada. tıp az parayla yapılacak iş değil, para az olunca hasta olmayanların hasta olması gerekiyor sanırım, sonra bu bulanıklığı ortadan kaldırmak için bir "formül" bulunuyor, ve formüle formül üretilerek işler daha çetrefilleştiriliyor. hikayenin özeti eskiden slt yapılırdı şimdi ödeme problemi doğunca önce bir ilaç ardından slt yapılyor. babam doktorluğun kutsal bir tarafının olduğunu söylerdi, yaşayarak görüyorum; değilmiş.

Etiketler:

SLT

Bruegel ve körlük

HalilAtes 8. Haziran 2012 23:38

101 Glokom derslerime girenler bilir, ders aşağıdaki resimle başlar; "Parabel van de blinden", Bruegel bu resmi 1568'de yapmış, resmi yıllarca glokom dersini dinleyen stajyer arkadaşlar derse başlarken körlüğü hissetsinler, irkilsinler ve teoriğini kavrayabilmek için gayret sarfetsinler diye gösterdim.

Aslında hikaye Matta 15:14'den alınma ve günümüz hikayesine bir gönderme sanki, aktarıyorum;

"Bırakın onları; onlar körlerin kör kılavuzlarıdır. Eğer kör köre kılavuzluk ederse, her ikisi de çukura düşer."

 

Etiketler:

ressamlar

10. EGS Toplantısı Kopenhag'da yapılacak

HalilAtes 6. Haziran 2012 12:53

100 10. EGS Toplantısı Kopenhag'da yapılacak. Glokom toplantıları içinde en prestijlisi sayılan toplantının programına http://www.oic.it/~egscopenaghen2012/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

kongre haberleri

Edvard Munch ve vitreus hemorajili günleri

HalilAtes 4. Haziran 2012 17:42

99 Dünyevi Zevkler Bahçesi blogu ile yazışmalarımız devam ediyor, Sayın Malik Munch'un göz hastalığı ile ilgili bilgi aktarımında bulundu, genişletilmiş hikaye şöyle; Edvard Munch'u Çığlık (the scream) adlı tablosundan bilirsiniz, Survey Ophthalmology V:43, 6, 1999, 525-534'deki Carsten Meyer'in "Max Linde, MD, a Luebeck Ophthalmologist and Patron of Edvard Munch" başlıklı makalesinde anlatılanlara göre Munch, 1930 yılında 67 yaşındayken sağ gözünde ani görme kaybı yaşamış, tansiyona bağlı vitreus hemorajisi tanısı konulmuş ve kısa sürede görmesi tekrar eski halini almış. Ancak bu kez Eylül 1930'da, sol gözünde bulutlu görme tanımlamış ve tekrarlayan göz rahatsızlıklarından dolayı korkuya bağlı dengesizlikler oluşmaya başlamış. Mektuplarında, gözünü hareket ettirdiğinde hareket eden bir "kuş başı" ndan bahsediyor, anlayacağınız gibi vitrede yüzen pıhtı olmalı bu. Zamanla bulutlu görmesi azalmış ve tekrar normal görüntüye kavuşmuş. Tabii tüm bu hikayeden bize kalan, göz doktorları için ilginç birkaç resim, aktarıyorum;

 

Vitreus hemorajili Munch Yatağında

 

Munch'un gördüğü görüntü

 

Alevli dönem

 

Munch'un retinası

 

Munch'un skotomu küçülüyor

Etiketler:

görme engelli ünlüler | ressamlar

John Singer Sargent

HalilAtes 3. Haziran 2012 22:49

98 Blog yazmaya başlayınca haliyle diğer blog yazarlarını da okumaya başlıyor insan; daha önce söyledim okuyanlar hatırlar, yazı yazmak yeni keşifleri, yeni yolları da sunuyor insana, en az okuyanlar kadar yazanın da gelişmesine yardımcı oluyor, işte böyle bir güzel keşfim oldu "dünyevi zevkler bahçesi" başlıklı blogda yazılanlar (ilkin paris kitapçılarına daldım ve bunları yazanla mı dolaşmıştık dedim kendi kendime). Sonra Sargent üzerine yazılanları okudum ve hiç yapmam böyle şeyler ama bir yorum yazdım ve cevap verme lütfunda bulundu blog yazarı sayın Bahar Malik. Uzatmayayım bu yazı hem teşekkür, hem de konumuz "göz hastalıkları" ile Sargent'li bağlantı kurmak amacıyla yazıldı; Aberdeen Sanat Galerisinde bulunan Sargent'in The Blind Musicians bu bloga uyan ısmarlama bir suluboya olmuş benim için, aktarıyorum;

 

 

Etiketler:

ressamlar

Zonguldak Oftalmoloji Kursu yapıldı

HalilAtes 3. Haziran 2012 00:10

97 Bu yıl dördüncüsü yapılan kursta (http://oftalmolojikursu.net/) Zonguldak'lı arkadaşlar ile glokom konusunu genel hatları ile değerlendirdik. Her Haziran'da burada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Etiketler:

kongre haberleri

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre