Bir ikon olarak güneş gözlüğü

HalilAtes 16. Ağustos 2012 23:37

Göz doktorlarının güneş gözlüğü ile mesaileri 657 devlet memurlarının "bir güzellik yapılması" istekleri ve YBMD gibi birkaç hastalıktan öteye gitmez. Genelde güzel ablalar ve abiler için kişilik geliştirici uzuv olarak işlev görürler. Film endüstrisi de bu ikonu kullanmaktan çekinmemiş görünüyor, zaten hayatımız da bir filmin devamından başka nedir ki?

 

Etiketler:

müzik | sinema

Paul Klee'nin gözleri

HalilAtes 8. Ağustos 2012 14:46

107 Paul Klee'nin "Bauhaus ders notları ve yazılar" adlı kitabında Nazan İpşiroğlu'nun Klee'yi tanıtan bir yazısı var. Uzun zamandır TODNET'te logo olarak kullandığım "das auge" ye gönderme içeren bölümü aktarıyorum;

"Klee kimi resimlerinde insan yüzünü tek gözlü olarak gösterir. Neden? Sadece resme bakarak bunu anlamak zordur. Yazılarından birinde bunu açıklayan bir ipucu verir bize. Gözün biri gören, öteki duyan, sezen gözdür. Sezen göz kafanın içindekidir. Görünmez. Yanlış anlaşılmasın, gözün biri dış dünyaya, öteki içe yönelikolduğu için bu resimdeki yüz tek gözlü yapılmıştır demiyorum. Sezen göz de dışarıya yöneliktir. Ancak öngörülüdür. Kandinsky'nin deyişiyle bugünde yarını görür."

 

Etiketler:

ressamlar

2012 yılında maksimal medikal tedavi nedir?

HalilAtes 2. Ağustos 2012 21:50

106 Bundan 10 yıl önce maksimal medikal tedavi tamlamasını sık kullanırdık, hastanın tolere edebildiği tüm antiglokomatöz ilaçları verdiğimizi anlatmaya çalışırdık. Bir cerrahi karar vermeden önce tüm bu sürecin tamamlanması da beklenirdi. Karbonik anhidraz inhibitörler, alfa 2 agonistler, beta blokörler ve prostoglandin analogları yetmez bir de sisktmik ilaçlara başvurulurdu. Tüm bunlar günümüz tıbı ışığında bakıldığında cerrahi başarıyı azaltmak için yapılmış bilinçsizce girişimler olarak adlandırılabilir. Ne kadar ilaç o kadar düşük cerrahi başarı. Artık bunu kabul etmek ve tüm takım oyuncularının glokom cerrahisi yapacak oyuncuya yardımcı olması gerekmektedir. Günümüzde maksimal tıbbi tedavi kavramından iki farklı molekül anlaşılmalıdır. İki molekül ile başarı yakalanamaış ve progresyon saptanıyorsa cerrahiye şans tanınmalıdır.

Etiketler:

ilaçlar

iStent Trabeküler Micro-Bypass Stent GTS100R/L

HalilAtes 2. Ağustos 2012 21:14

105 FDA, iStent Trabeküler Micro-Bypass Stent model GTS100R/L'in katarakt ameliyatı ile birlikte kullanımını onayladı. Bu FDA tarafından onaylanan ilk glokom mikro-implantı özelliğini taşıyor. Bildiğiniz gibi uzun yıllardır konu üzerinde araştırmalar sürmekteydi ve birçok farklı model üzerinde çalışıldı ve pek yüz güldürücü sonuçlar alınamamıştı. GTS100R/L modelinin onay alması bu bakımdan önemli. FDA'nin sadece kombine cerrahiler için onay vermesi de haberin başka bir ilginç tarafı. Kişisel tecrübem bu model ile daha önce olmadı, ancak prototiplerinin pratik kullanımdaki sonuçlarını ve teorik bazda schlemm kanalı kollapsı ile ilgili soru işaretlerini daha önce bu blogda bilgilerinize sunmuştum. Günümüzün en geçerli schlemm kanalı cerrahisi olan Kanaloplasti ile yapılacak karşılaştırmalı çalışmaların konuyu daha fazla aydınlığa kavuşturacağını düşünüyorum.

Etiketler:

kanaloplasti | MİGS | yeni alet tanıtımı

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre