imagine

HalilAtes 8. Eylül 2012 23:26

Etiketler:

müzik

Endotel yetmezliklerinde topikal karbonik anhidraz inhibitörü vermeyelim

HalilAtes 8. Eylül 2012 11:55

110 Daha önce burada bu konuya değinmiştik, ancak her ay yayınlanan EGS tip bu ay bu konuya dikkat çektiği için tekrar vurgulamakta fayda var; Sağlıklı korneada topikal KAİ'lerinin (trusopt, azopt, cosopt, azarga) hiçbir olumsuz etkisi bulunmamasına rağmen, kornea guttata, endotel yetmezliği veya cerrahi travma sonrası endotel bozuklukları gibi olumsuzluklarda kornea kalınlığında artış ve foksiyon bozuklukları gözlenmiştir. Kornea endotel fonksiyon bozukluklarında bu molekülleri ve moleküllerin bulunduğu fiks kombinasyonları kullanmamaya özem gösterelim.

Etiketler:

glokomda kornea | ilaçlar

Glokom cerrahı yetiştirilmesinde yeni eğitim stratejilerine gereksinimimiz var

HalilAtes 8. Eylül 2012 11:22

109 Ophthalmology dergisinin gelecek sayılarında yayımlanacak " Subspecialization in glaucoma surgery" başlıklı makale; 1995-2010 yılları arasında Amerika ve Kanada'da glokom cerrahisi yapan doktor sayısında yarı yarıya bir azalma olduğu, buna karşın vaka sayısının artığı belirtilmiş. Belirli bir doktor kitlesi tarafından üstlenilen cerrahi sayısının fazlalığı gelecek için kaygı oluşturmuş ve eğitim modelleri tartışılmış.

Konunun ülkemiz açısından da farklı olmadığını düşünüyorum. Konuya atıfta bulunan çalışmamızı birkaç yıl önce yayınlamıştık. Glokom cerrahilerinin sofistike ve eğitimi uzun süren bir hal alması, yüksek riskinin getirdiği hukuksal problemler, meslektaşlarımızın bu cerrahilere ilgi duymamasının ana nedeni.

Cerrahiden kaçınmanın sonucu olarak progresyonun artması, daha uzun süre medikal tedavinin sürdürülmesinin de indirekt yollardan gelecekte yapılacak cerrahilerin başarısını azalttığını daha önce burada belirtmiştik.

Ne yapılabilir konusuna gelince; günümüzde izlenen sağlık politikaları bunun bir hayal olduğunu görmemize neden olsa da burada belirtmekte gelecek için yarar olduğuna inanıyorum, glokom cerrahisinin oftalmolojinim bir alt birimi olarak yapılandırılmasında ve bu şekilde bir eğitim programı uygulanmasında yarar var. Eğitim programımızı revize etmezsek gelecekte karanlık günlerin bizi beklediğini tahmin edebiliyorum.

 

Etiketler:

cerrahi teknik

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre