Rho kinase (ROCK) inhibitörleri fiks kombinasyon olarak da başarılı

HalilAtes 27. Kasım 2012 10:58

117 Rho kinase (ROCK) inhibitörü olan AR-12286 Aerie ilça firmasının yaptığı faz 2 çalışmasında; Travoprost ile fiks kombine edilerek glokom ve oküler hipertansiyonlu hastalara verilmiş.

Bilindiği gibi ROCK inhibitörleri trabeküler ağdan aköz geçişini artırarak etkinlik göstermekte. Ayrıca oküler kan akımını artırdığı ve iskemi sonrası ganglion hücre aktivitesinin canlılığının muhafazsında etkin rol oynadığı da yapılan çalışmalarda gösterilmişti.

Çalışmada fiks kombinasyonun Travoprost monuterapisine göre basıncı daha fazla düşürdüğü ve birkaç hafif kızarık göz olgusu haricinde önemli bir yan etki gözlenmediği belirtilmiş

Etiketler:

hipotansif yağlar | ilaçlar | Nöroprotektif tedavi | ROCK

Glokomlu kişiler daha fazla araba kazalarına yol açıyor

HalilAtes 27. Kasım 2012 10:45

116 Shiho Kunimatsu-Sanuki ve arkadaşlarının "Glaucoma -related vision loss may increase risk for auto accidents" adlı makalesinde normal görmeye sahip insanlarla glokom hastalarının araba kazalarındaki rolleri karşılaştırılmış. Glokomun yol açtığı görme kayıpları sonucu normal populasyona göre iki kat fazla araba kazası olayı ile karşılaşılmış. Glokomlu kişilerde özellikle yol kenarından ani yol içine geçişlerin farkedilmesinde güçlükler oluştuğu belirtilmiş. Sınırlı görme alanı defektleri ve görsel yanılsama kazaların en büyük nedeni olarak vurgulanmış. Ehliyet lisanslarının muayenesinde görme alanı testlerinin yer alması ve belirli aralıklarla bu testlerin tekrarının sağlanması toplum sağlığı açısından önem taşıyor.

Etiketler:

görme alanı | hastalar için

Konjenital glokomda; Goniotomi mi, 360 derece trabekülotomi mi?

HalilAtes 10. Kasım 2012 19:41

115 Kanaloplastinin gelişmesiyle birlikte konvansiyonel glokom cerrahilerinin sorgulanmasına devam ediliyor. JAAPOS dergisinin 2012;16:424-7 künyeli sayısında her iki teknik karşılaştırılmış. 24 gözlük çalışmanın 12 aylık sonuçları toplanmış. Sonuçlar aşağıdaki gibi;

 

 

A total of 24 eyes of 20 patients were included. Microcatheter-assisted circumferential trabeculotomy demonstrated a 91.6% qualified and 83.3% unqualified success rate with 12-month follow-up that exceeded the 53.8% qualified and 46.2% unqualified success rate of conventional goniotomy.

Hepinizin WAAAWW dediğini duydum, ben size daha önce söylemiştim diyerek konuyu bağlayayım.

 

 

 

 

Etiketler:

kanaloplasti

farklı okuma problemleri

HalilAtes 6. Kasım 2012 22:05

114

wilhelm maria hubertus- three women in church

Etiketler:

ressamlar

en iyi gördüğünüz açıyı bulun

HalilAtes 6. Kasım 2012 21:47

113

 gerard dou-old woman reading a bible

Etiketler:

ressamlar

ETROP çalışmasında glokom ilişkisi sonuçları açıklandı

HalilAtes 6. Kasım 2012 09:36

112 Journal of American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus dergisinin 2012 Oct;16(5):449-52 sayısında, ROP’lu bebeklere yapılan erken dönem ROP tedavisinde glokom ile karşılaşılma skorları yayınlandı.

Çalışmanın metodolojisi ve sonuçları şu şekilde özetlenmiş;

 

METHODS All infants randomized in the ETROP trial were included. Each infant developed high-risk prethreshold ROP in at least one eye. Infants were examined until 6 years postnatal age.

The following data were collected: corneal clarity, depth of the anterior chamber, status

of the optic nerve and cup/disk ratio, retinal structure, and visual acuity. The diagnosis

of glaucoma was based on the investigators best clinical judgment. All infants diagnosed

with glaucoma were included in the study.

 

RESULTS A total of 12 of 718 eyes (1.67%) were diagnosed with glaucoma. Of these, 5 were first reported as having glaucoma at 9 months, 2 at 2 years, 1 each at 3 and 4 years, and 3 at 5 years.

The anterior segment was shallow in 7 eyes. Three eyes had normal retinal structure, 1 had

macular dragging, and 8 had retinal detachments involving the fovea (stage 4B or worse). At

the 6-year follow-up examination only one eye with glaucoma had measurable vision.

 

Erken dönem ROP tedavisinin; görme keskinliği ve retina fonksiyonlarına olumlu katkısı saptandığı bu çalışmanın  bizim için önemi, ilk 6 yılda, yaklaşık %2 oranında glokom ile karşılaşma oranı belirtilmesidir. ROP tedavisinde glokom konsültasyonunun gerekliliğini birkez daha vurgulamak isterim.

Etiketler:

ROP

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre