Trabekülektomi, psödofakiyi sevmiyor

HalilAtes 20. Kasım 2013 09:42

241 Bugün iki konuya değineceğim; JAMA Ophthalmology dergisi son zamanlarda güzel çalışmalara ve bilgisayar destekli uygulamalara önderlik ediyor. The JAMA Network Reader uygulamasını bilgisayarınıza indirirseniz konulardan haberdar oluyor ve tam metin elde edebiliyorsunuz, tavsiye ederim.

Diğer konu; “Trabeculectomy for Open-angle Glaucoma in Phakic Eyes vs in Pseudophakic Eyes After Phacoemulsification: A Prospective Clinical Cohort Study” başlıklı çalışma. Bu blogu okuyanlar hatırlayacaktır, trabekülektomi sonrası bir yıl içinde yapılan katarakt ameliyatlarının trabekülektomi başarı oranlarını düşürdüğünü yazmıştık. Buna göre ya trabekülektomi olasılığı bulunan hastalara erken katarakt ameliyatı planlanmalı veya cerrahiden bir yıl sonraki bir zaman diliminde katarakt ameliyatı yapılması gerektiğini önermiştik.

Yukarıda ismini verdiğim JAMA Ophthalmology yayınında ise çarpıcı bir sonuç ile karşılaştım. 64 hasta iki gruba ayrılmış. İlk grupta fakik hastalara trabekülektomi, diğer grupta ise psödofak hastalara trabekülektomi yapılmış. Bir yıllık takip sonuçları komplikasyon, başarı ve GİB değerleri açısından değerlendirilmiş. Komplikasyon oranlarında her iki grup arasında bir fark bulunmazken, fakik grubun başarı oranı daha yüksek  ve ortalama GİB gruplaması daha iyi bulunmuş. Yani katarakt ameliyatı önceden de yapılmış olsa trabekülektomi üzerine olumsuz etkisinin olduğu belirtilmiş. Arada neden-sonuç ilişkisi kurulamamış, ancak olası yangısal kronik reaksiyonların ve immunomodülatörlerin trabekülektomi başarısızlığında etkili olabileceği vurgulanmış.

Peki ne yapalım sorusuna gelince; bu çalışma hayatımda ne değişiklik yapacak? Başta belirttiğim trabekülektomiden sonra erken dönemde katarakt ameliyatı yapmama karıma hala sadığım. Bu çalışmayı dikkate alıp eğer hastanın kataraktı varsa trabekülektomi olma olasılığı bulunan hastalarda katarakt cerrahisini olabildiği kadar erkene çekmeye, kataraktı olmayan hastada da katarakt ameliyatı yapmamaya özen göstereceğim. Bu şartları sağlayamıyorsam trabekülektomi esnasında antimetabolit ve anti-vegf ilaçlardan yararlanma politikamı sürdüreceğim.

Etiketler:

cerrahi komplikasyonlar | cerrahi teknik | glokom hastasının kataraktı | trabekülektomi

The Cost of Glaucoma Care Provided to Medicare Beneficiaries from 2002 to 2009

HalilAtes 11. Kasım 2013 23:02
240 Ophthalmology Volume 120, Issue 11 , Pages 2249-2257, November 2013
 • Harry A. Quigley, MD
 • Sandra D. Cassard, ScD
 • Emily W. Gower, PhD
 • Pradeep Y. Ramulu, MD, PhD
 • Henry D. Jampel, MD, MHS
 • David S. Friedman
 • Purpose

  To estimate payments for glaucoma care among Medicare beneficiaries from 2002 to 2009.

  Design

  Database study.

  Participants

  Data from a 5% random sample of Medicare billing information from 2002 to 2009.

  Methods

  Medicare beneficiaries, aged 65 years or older, with both Parts A and B fee-for-service (FFS) enrollment comprised the annual denominator. For each year, we included those with a defined glaucoma diagnostic code linked to a glaucoma visit, diagnostic test, or laser/surgical procedure. Open-angle, angle-closure, and other glaucoma were categorized separately. Claims were classified into glaucoma care, other eye care, and other medical care.

  Main Outcome Measures

  Cost of glaucoma care in the Medicare Fee-for-Service Population.

  Results

  In 2009, total glaucoma payments by Medicare were $37.4 million for this subset, for an overall estimated cost of $748 million, or 0.4% of an estimated cost of $192 billion for all Medicare FFS payments. Office visits comprised approximately one half, diagnostic testing was approximately one-third, and surgical and laser procedures were approximately 10% of glaucoma-related costs. Coded open-angle glaucoma (OAG) and OAG suspects accounted for 87.5% of glaucoma costs, whereas cost per person was highest in “other glaucoma.” In 2009, <3% of patients with OAG underwent incisional surgery and approximately 5% had laser trabeculoplasty. Laser iridotomy was the highest cost category among patients with angle-closure glaucoma, whereas office visits was the highest cost category among the “other glaucoma” group. The total cost of nonglaucoma eye care for patients with glaucoma was 67% higher than their glaucoma care costs; these were chiefly costs for cataract surgery and treatment of retinal diseases. From 2002 to 2009, FFS glaucoma care costs calculated in 2009 dollars were stable and cost per person per year in 2009 dollars decreased from $242 to $228 (P = 0.01 by test for linear trend).

  Conclusions

  Annual glaucoma care costs per person decreased in constant dollars from 2002 to 2009. Cataract and retinal eye care for patients with glaucoma substantially exceeded the cost of their glaucoma care each year. Visit payments represented the largest category of costs.

 • Etiketler:

  yayın

  soru

  HalilAtes 11. Kasım 2013 22:51

  Bazen bu tür blogların etkisinin ne kadar olabileceğini düşünür karamsarlığa kapılır, bazen de çok olabileceğini düşünür umutlanırım, sorunun her kes için farklı bir cevabı vardır, okudukça güçlenir, zevk aldıkça çoğalır her şey;

  Etiketler:

  blog | müzik

  Başlarken

  Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

  Prof. Dr. Halil Ateş

   

  facebook

  www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

  İçindekiler

  Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

  Son yorumlar

  Comment RSS

  Bulut

  Aylara Göre