Glokomun nedeni

HalilAtes 18. Aralık 2013 11:21

245 Glokomun fizyopatolojisini anlatacaklar için iyi bir giriş cümlesi önerisi, Novalis'den;

"Hastalığın özü, hayatın özü kadar karanlıktır."

Etiketler:

blog | konferaslar

Mavi; Glaukos?

HalilAtes 8. Aralık 2013 00:08

244 Michel Pastoureau'un "Mavi" kitabında, mavinin  tarihsel, kültürel ve kimyasal yönleri anlatılıyor. Renkler, bizler için mesleğimizin uğraş alanı olduğu kadar entelektüel dünyamızın da önemli figürlerindendir. Glokom kelimesinin kökeninin "glaukos"'dan geldiğini hepimiz biliyoruz. Okuduklarımız, en azından benimkiler, kelimeyi mavinin karşılığı olarak kestirip atıyordu, oysa farklıymış, bahsi geçen kitaptan aktarıyorum;

"..Arkaik dönemde de var olan ve Homeros'un sıklıkla kullandığı glaukos'a gelince, hem yeşili, hem griyi, hem maviyi, hatta bazen sarıyı ya da kahverengiyi belirtir. Tam anlamıyla tanımlanmış bir renkten çok, renge ilişkin bir solukluk ya da düşük yoğunluk düşüncesini ifade eder; suyun rengini olduğu kadar gözlerin, yaprakların ya da balın rengini adlandırmak için kullanılmasının nedeni budur."

Etiketler:

blog | kitap duyuruları

George Orwell; genç meslektaşların muayenesi

HalilAtes 6. Aralık 2013 11:59

243 George Orwell'in "Kitaplar ve sigaralar" başlıklı denemesini okuyorum. 1929 yılında Paris'te başından geçen,muayene olayını şöyle anlatmış;

"..Bronşlarımdaki örnek olacak hırıltıyla, bazen benim önümde bir düzine kadar öğrencinin göğsümü dinlemek için sıraya girdiği oluyordu. Çok acayip bir histi. Acayipti, çünkü mesleklerini öğrenmedeki aşırı isteklilikleri, hastaların insan olduğunu algılamakta başarısız olmalarıyla birleşiyordu. Karşılaştırmak garip kaçacak, ama kimi zaman genç bir öğrenci sizi ellemek için öne çıktığında heyecandan o kadar gergin olurdu ki, pahalı bir makineyi nihayet eline geçirebilmiş bir oğlana benzerdi..."

Etiketler:

blog | eğitim

Ahmet Adnan Saygun

HalilAtes 1. Aralık 2013 12:54

Hayat glokomdan ibaret değil. Hastaların ve bu konuyla uğraşan doktorların hoşlandıkları farklı konular vardır. Bu blogda zaman zaman glokom haricinde blog kapsayıcılığında örneklere yer veriyorum, işte onlardan biri; Yo Yo Ma ve Silk Road Ensemble "A playlist without borders" başlıklı doğu esintileri taşıyan bir cd çıkardı. CD içinde Ahmet Adnan Saygun'un Partitası da var. İzmir'liler için duygusal bir yönü olacağını kabul etsem de, reel bazda da çalışmanın muhteşem olduğuna inanıyorum.

Etiketler:

müzik

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre