İsmi doktor olan müzisyenler

HalilAtes 3. Nisan 2018 09:59

477

Fatih Adıbelli

Kendine doktor adını seçmiş olan kişilerden en bilineni 90’lı yıllarda It’s My Life şarkısı ile çıkış yapmış olan Dr. Alban. Doktor adını seçmiş müzisyenlerin hepsi sanki aralarında insanları dans ettirmek üzere Hipokrat yemini etmiş gibi. Bir kaç istisnası dışında genelde tarzları birbirinin aynı. Son yıllarda DJ’ler de müzisyen olarak anılıyorlar. Sadece elindeki kayıtları bir cihazda çalıp parçaları birbirine karıştırarak müzik yapan bu insanlar ve müzikleri ilgim alanına girmiyor ama isimleri ilgimi çektiğimden dinledim. Eskiden müzisyen ya ses sanatçısıydı ya da enstrüman çalarlardı, beste yapardı. Doctor P nin tanıtıldığı internet sayfasında çaldığı enstrümanlar kısmında yazanlar şunlar: müzik sıralayıcı, örnekleyici, kişisel bilgisayar, pikap. Şaka mı bu dedim, değilmiş.

 Cerrah cephesinde durum nasıldır diye bir bakayım dedim Spotify’a kayıtlı Surgeon adında bir tek grup var ve o da aynı şekilde dans müziği yapan bir DJ.

Doctor Dru, Doctor Dorian, Doctor Vox, Doctor Y grup ya da DJ lerin yaptıkları müzik  Dans, Hause,Elektronik tarzda. Doctor Do her ne kadar elektronik müzik yapsa da bazı parçalarında soul tadına yakın. Doctors Rock, Doctor Dixie Jazz Band, Doctorfunk da isimleriyle müsemma tarzlarda müzik yapan doktor arkadaşlar.

Doctor Flake ismini kullanan Fransız Müzisyen Jean Marie Leger dans ve elektronik müzik yapıyor. Lavozier’in her şey başka bir şeye dönüşür yasasına uyarak müzik yaptığını söylüyor. Melodileri de olan sadece ritimden ibaret olmayan müziği var.

Herkesin bildiği Cafe de flöre isimli melodi Doctor Rockit adını kullanan Matthew Herbert’a ait. Akdeniz tınıları içeren işler yapan pek sınıflandırılamayan bir müzik yapmakta.

Şimdi de uzmanlık alanımıza girelim Orbital Quintet bir Jazz grubu.  Orbital 90’lı yılların en büyük tekno gruplarındandı. Orbital Resonance da tekno müzik yapan bir grup. Ophthalmos korku filmlerine efekt olacak türden elektronik müzik yapıyor.

Homurtu tarzında diyaframa abanarak vokal yapan grupların icra ettiği müzik “Death Metal” adıyla biliniyor sözlerinden hiçbir şey anlamıyorsunuz. Karşı değilim, anlaşılmamaya çalışmak da bir ifade biçimi. Uzmanlığımızla ilgili isim kullanan iki death metal grubu var. Ophthalmia bu gruplardan birinin adı. Vitrectomy adlı diğer grup ise kesinlikle subspecialitik isim konusunda çitayı ulaşılması güç bir yere taşımış durumda. Death Metal dinlemeye yüreği yetebilenler bu iki grubu dinleyebilirler. 

Etiketler:

blog | müzik

Doktor Şarkıları

HalilAtes 3. Nisan 2018 08:59

476

Fatih Adıbelli

Doktor adı geçen şarkılar hangileridir? Diye sorulsa “Doktor civanım” ve  “Aman doktor canım gülüm doktor” veteranlar için akla ilk gelecek olanlardır. Oynatmaya az kaldı doktorum nerde? 90 larda gençlik günlerini yaşayanlar bilir. Aşık Mahsuni’nin “Acı doktor” Neşet Ertaş’ın “Doktor Mehmet Ali bey” türkü sevdalılarının, “Söyle bana doktor” da arabesk dinleyenler için hemen sıralanabilecek isimlerdir. Rockçılar bu listenin başında The Beatles’ın “Doctor Robert" (1966) adlı parçasını yerleştirirler. Dr.Robert’ın kim olduğu konusunda birçok iddia ortaya atılmış.  Olası kişilerden bir tanesi,  grubu marihuanaya alıştıran Bob Dylan’mış. Ancak sonraları John Lennon’un kendi doktoru olduğunu söylemesi üzerine Dylan olmadığı, New York'ta The Beatles dahil olmak üzere pek çok ünlüye B vitamini gibi ilaçlar reçete eden bir “Speed Doctor” olan Doktor Robert Freymann'la ilgili olduğu anlaşılmış. Bulunduğu Revolver Albümünün ABD’deki kopyalarında bu şarkının albüme dahil edilmemesi de ilginç bir ayrıntıdır.

Pink Floyd, “Take Up Thy Stethoscope and Walk" (1967) Roger Waters'ın Pink Floyd için yazdığı ilk şarkıdır. Şarkının ismi,  Yuhanna İncil’inin 5: 8 kısmına gönderme vardır " "Jesus saith unto him, Rise, take up thy bed, and walk”. Doctor, doctor, I'm in bed, Doctor, doctor, aching head” diye başlar, “Music seems to help the pain, Seems to motivate the brain” diye devam eder. Sözlerde “derdime çare” diye yalvarmayıp adeta doktoru uyarma kaygısı vardır.

The Rolling Stones, “Dear Doctor” (1968) Şarkı, düğün gününün acılarını alkolle yatıştırmaya çalışan bir adamın hikâyesini anlatır.

The Who, “There’s a Doctor”/”Go to the Mirror!” (1969) bu ünlü rock operada, görme, işitme ve konuşma engelli olduğu sanılan “Tommy” adlı çocuğun, ailesi tarafından doktora başvurma hikayesini anlatır. “His eyes react to light” diyerek bir muayene bulgusunu da söyleyen doktor, Tommy’nin fiziksel olarak sağlam olduğunu ve semptomlarının nedeninin içe kapanıklık sonucu olduğunu bildirir.

Jackson Browne, “Doctor My Eyes” (1972) adlı şarkısında doktoruna (muhtemel göz doktoru) gözlerinin durumunu sorar. Sözler kısmen Yunus Emre’nin “Ben dost yüzüm görmez isem bu gözlerim nemdir benim” dizelerini hatırlatır.

Black Sabbath, “Rock ’n’ Roll Doctor" (1976) Ben dünyayı duymaktan bıktım ve yoruldum, Rock 'n' roll doktorumu görmeliyim diyerek şifa bulma arzusunu dile getirir. Görünce “onu uçuracağını” ve tüm dertlerin son bulacağını ifade etmesiyle doktorun aslında pek de hekim olmadığı anlaşılır.

Steely Dan, “Doctor Wu” (1975) Beatles’in “Doktor Robert” ında olduğu gibi, Steely Dan’ın şarkıda adı geçen doktoru kendisinin gerçek doktoru Dr. Jing Nuan Wu.dur.

The Doobie Brothers, “The Doctor" (1989) Onlara müziğin doktor olduğunu söylerim, istediğin gibi hissetmeni sağlar, Müziğin ruhumun doktoru olduğunu söylerim” der.

Jethro Tull, “Doctor to My Disease” (1991) Ian Andersen bunu biraz daha spesifikleştirerek kendi doktorunun flüt soloları olduğunu bildirir. Daha fazla flüt solosunun kendini daha iyi hisettirir.

U2, “Doctor Doctor" (1991) şarkısında Bono kırık kalbine yardım için bir doktor çağırır. Onun yerine kendi glokom kontrolünü de yaptırtmak istemiş de olabilir. 

Etiketler:

blog | müzik

Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre