Glokom tedavisinde ilk basamak

HalilAtes 3. Mayıs 2012 19:26

90 Tedavinin ilk basamağı konuşmaktır. Ona ilgisini çekecek, içinde korku veya ümit geçmeyen bir hikaye anlatmalı. Glokomun hikayesi aslında temelde herkes için aynıdır, yani bir aşk romanı gibi sonuçta erkek kızı sever veya tersi, ancak hikayenin geçtiği mekan, kurgu her dinleyen için farklı farklı olmalıdır. Hikayenin amacı hastanın durumunu, tedavi yöntemlerini, uzun soluklu bir savaş sürdürülecek olduğunu anlamasıdır.

Hasta, yakınları ve doktor birlikte bir takım oyunu oynayacaklardır, bunu herkes hissetmelidir. Anlatılan hikayenin tek amacı hastanın konuyu anlaması değildir, doktor da hastayı bu hikaye sonunda keşfetmelidir. Hikayeye tepkisi, soruları, mimikleri iyi bir yol arkadaşı olup olmayacağını ele verebilir.

Hastalar muayene odamızda iki farklı karakterde gelirler, ya çok korkmuşlardır, kör olacaklarına inanırlar veya hiçbir şikayeti olmadığından kısa sürecek bir tedavi için geçerken uğramışlardır. Onları  korkutmak veya aşırı ümit vermek gelecekte sorunlar doğurabilir. Tedavisini bir süre uygulamayan hasta  kötüleştiğini fark etmezse sizin korkutmanızın ciddiyetini sorgulayacaktır, veya her şeyi pembe anlattıysanız glokomu önemsemeyecek ve tedavisini aksatacaktır.

 

Ona görmesini korumamız gerektiğini anlatın. Sadece ışık hissi olan hastanın morali bozulmuş, doktorlardan ve hastalığından bıkmış olabilir. Savaşmaya gücü kalmamıştır. Ona sabah uyandığında güneşi hissetmenin ne kadar önemli olduğunu anlatın. Bunu korumak için birlikte çalışmanız gerektiğini söyleyin.

 

Tüm muayene bulgularını hastalar ile paylaşın, onun adına onun için karar verme hakkımız yok. Riskli olacağını düşündüğünüz ameliyatı teklif etmeyip; “ilaçlar ile bir süre daha gitsin böyle” demek büyük bir haksızlıktır. Ona çözüm yollarını anlatın, kendisi karar versin.

 

Bir hikayenin başarılı olabilmesi için anlatan ve anlayanın uyum içinde olması gerekir. Bazen her hikayeye kapalı, kişilik olarak dünyaya kapalı ya da dil sorunu yaşadığımız hastalarımız olabiliyor. Bu tür sorunlar karşısında pes etmemeliyiz. Her ailenin bir yaşam koçu mutlak vardır. Bu bazen komşusu, amcasının oğlu veya eşi olabilir, hikayeyi ona da anlatmalıyız. Bu kişi o gün muayeneye gelmemiş de olabilir, ona ulaşabilecek imkanlar yaratmalıyız, bunun en iyi yolu hastalığı anlatan yazılı bir bilgi notudur. Ailenin yaşam koçu evde bunu okur ve hastanın anlayabileceği şekilde organizasyonu gerçekleştirebilir.

Etiketler:

akış şemaları

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre