Beyin bizi kandırır

HalilAtes 4. Nisan 2013 21:47

143

Ophthalmology dergisinin kabul edilen çalışmalar listesinde yer alan “How Does Glaucoma Look?: Patient Perception of Visual Field Loss” başlıklı çalışma, hastaların görme alanı defektlerini nasıl algıladıklarına dair son zamanlarda okuduğun en başarılı çalışma. Hastalar aşağıda sunulan örnekteki gibi birbirinden farklı, korteximizin oluşturduğu yanılsamalardan ibaret bir görme alanı algılıyorlar. Glokomun son döneminde karşılaşmayı umduğumuz tünel görüntüyü hastalar tanımlamamış, onun yerine yanılsamalardan bahsediliyor.

Bu daha da kötü bir durum, korteximiz bizi kandırıyor, aslında orayı görmediğimizi algılamıyoruz, görmediğimiz alanda siyah bir alan yerine bulanık çevre renkleriyle uyumlu bir yanılsama görüyoruz.

Hikaye aynen şöyle; ağaçlıklı yolda giden araba sürücüsü, yolun kenarından çıkan yola doğru ilerleyen kırmızı arabayı fark etmeyecektir, arabanın olması gereken yer skotomuna denk gelirse etrafın hakim rengi (ağaçlıklı yol) yeşil arabanın üstünü kaplayacaktır, hikaye olası bir çarpışmayla son bulacaktır.

Glokomlular ve hastalığın önemini anlatmaya çalışan doktoruna kortexin yaptığı kötü bir şaka bu, çok kötü.

Etiketler:

görme alanı

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre