Jenerik ilaçlar ile çalışma yapmalıyız

HalilAtes 2. Ağustos 2013 13:05

215 Eşdeğer ilç uygulaması tüm ülkelerin sosyal güvenlik kurumlarının severek uyguladıkları bir yöntem. Farmosötik ve biyoeşdeğerliliği olan ilaçlar, dengi orjinal marka ilaçların hukuki korunma sürelerinin dolmasıyla ortaya çıkan muadillerinden oluşmaktadır. Ülkelere göre değişen ruhsatlandırma kuralları vardır.

2012 yılında Fransa'da muadil ilaç uygulaması ile sosyal güvenlik kurumu 1.3 milyar E. tasarruf elde etmiş. Ülkemiz için de benzer rakamlar vardır. Bir kaynaktan jenerik ilaç pazarının kutu bazında %50-52, ciro bazında ise %34'lük dilimde olduğunu öğrendim.

Konu incelendiğinde farklı görüşlerin olduğunu görülüyor; yasal olarak biyoeşdeğerliliği ispatlanmamış ilacın ruhsatlandırılma şansı ülkemizde yok. Jenerik ilacı oluşturan moleküllerin orjinaliyle aynı olmasına farmasötik eşdeğerlilik diyoruz. Yapılan çalışmalar her molekül uyumlu ilacın etkinliğinin aynı olmadığını ortaya koymuş, bu yüzden biyoeşdeğerlilik kavramı da oluşturulmuş. Bakanlık bir süredir ruhsat verirken bu araştırmayı da şart koşmuş.

Bu konuyu Dünya Glokom Kongresinden bahsederken kısaca anlatmıştım, Fransa kaynaklı verilerin aktarıldığı toplantıda jenerik ilaçlarda bazı yetersizliklerden bahsedilmişti. Biyoeşdeğerlilik çalışmalarının sorgulanması gerektiği üzerinde durulan konuşmada formül bazlı eşitliğin hasta yararlanım ölçütünde farklılıklar yaratabileceği örnek çalışmalarla gösterilmişti.  İlaçların saklanması, oda ısısındaki inaktivite zamanlarının orjinale göre kısa olması, damla volümlerindeki farklılıklar değinilen konular arasındaydı.

Konunun hassas, ticari bir konu olduğunu ve jenerik ilaç pazarından ülke ekonomisinin yararlandığını biliyorum. Yurtdışından gelen bu tür uyarıların bizim ilaçlar için de geçerli olup olmadığını değerlendirecek bağımsız çalışmalara ihtiyaç olduğunu görüyorum ve araştırmacıları akademik zamanlarından bir bölümünü bu konuda çalışma yapmak üzere harcamaya davet ediyorum.

Etiketler:

ilaçlar

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre