Konjenital katarakt cerrahisi sonrası glokom riski çalışmalarda hızla artıyor

HalilAtes 27. Ağustos 2013 10:03

222 AJO Dergisinde yayımlanan "Long-term Risk of Glaucoma After Congenital Cataract Surgery" başlıklı çalışmada 7 aydan erken konjenital katarakt cerrahisi uygulanan hastaların ortalama 7.9 yıllık takibi sonucu 2/3'ünde glokom veya glokom şüphesi saptanmış. Klasik kitaplarda yazan oranlara göre hayli yüksek bir rakam. 

Bu oranın yıllar geçtikçe ve doktorların bilinçlenmesiyle artacağına inanıyorum. Çalışmada axial uzunluk, miyopi, santral kornea kalınlığı, kornea çapı, GİB ve c/d oranı araştırılmış. Bu kalemler günümüzde olmazsa olmaz muayene aşamaları çocuk glokomu muayene protokolünde.  Yetişkinlerde uyguladığımız sofistike görüntüleme yöntemlerini çocuklarda uygulayamıyoruz. Bunun nedeni hem sağlıklı muayene koşullarının olmaması, hem de yaş gruplarına göre normalizasyon veri tabanının olmaması etken. Bu olanaklara ileride kavuşursak, konjenital katarakt cerrahisinden sonra gelişebilecek glokom olasılığında artış olabilir. Şimdilik yol haritamızı kuşku taşlarıyla döşemekten başka yapacak birşey yok.

Etiketler:

pediatrik glokom

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre