Sülük yönetmeliği

HalilAtes 19. Şubat 2014 23:16

254 Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı “sülük yönetmeliğini okuyunca (Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları yönetmeliği) ön yargıyla önce öfkelendim, sonra bilimsel bakış açısının soğukkanlılığı gerektirdiğini düşünüp pubmed’e başvurdum. Sülük üzerine yapılmış bir glokom çalışması var, bu da aslında istatistiki bir veri sunumundan çok geleneksel görüşleri okurlara aktaran bir yayın. Geleneksel  görüşlerin bilime yabancı olduğu malumunuz tabii, bu folklorun konusuna giriyor daha çok.

Sülük yerine aklıma o an gelen çarpıcı kelimelerin glokom ile kombinasyonuna bakmak istedim daha sonra. Örneğin karnabahar üzerine beş yayın çıktı!  Patlıcan zerine bir yayın, Mozart üzerine 3 yayın.

 

Andrew Crumey, Mobius Dick adlı eserinde; “bir şeyi ölçmek onu değiştirmez, çünkü değiştirecek bir şey yoktur ortada.” der. Bu söz sanırım tam olarak ne düşündüğümü anlatıyor, tıbbın felsefesiyle çelişen çalışmalar, tedavi yöntemleri ile bir konuyu anlatmaya çalışmak sığ bir çabadan öteye gitmez. Var olmayan, soyutun yönetmeliğini yapmak “rüyamda rüya görüyordum” cümlesi kadar gizemli geliyor bana. Bu tür yazılı metinler gelecekte koleksiyonerlerin ısrarla arayacağı ve “tarihimizde garip olaylar” arşivine katmak isteyecekleri belgelerden olacaktır.

Etiketler:

blog

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre