Kongrede sunulan çalışmalar ne kadar değerlidir?

HalilAtes 9. Mayıs 2014 09:03

262 ARVO 2014'de sunulan "Bevacizumab effect minimal after trabeculectomy" başlıklı çalışmada trabekülektomi ve intraoperatif MM-C tatbik edilen hastalara, postop ikinci günde uygulanan subkonjonktival Avastin enjeksiyonu, salin ile karşılaştırılmış. 6 aylık takip sonunda her iki grup arasında trabekülektomi başarısı bağlamında anlamlı bir fark saptanmamış.

Bevacizumab'ın trabekülektomi başarısı üzerine etkisini inceleyen pek çok çalışma mevcut. Bunlardan bazıları ön kamaraya intraoperatif enjeksiyon şeklinde, bir kısmı cerrahi alana tatbik, bir kısmı da bu çalışmada olduğu gibi subkonjonktival enjeksiyon şeklinde bir yöntemle yapılmış. Çalışmaların geneli Avastin'in trabekülektomi başarısını artırdığı yönünde sonuç bildirmiş. 

Bugün değinmek istediğim asıl konu kongre çalışmalarının günlük pratiğimizi ve teorik bilgimizi ne kadar etkilemesi gerektiği üzerine. Yukarıdaki çalışmada da olduğu gibi bazen geçmiş bilgilerimizle çelişen, bazen yepyeni bir yöntem, sonuç sunan çalışmalarla karşılaşıyoruz kongrelerde. Bu tür çalışmalar çoğunlukla beni heyecanlandırıyor, fırından yeni çıkmış ekmeğin kokusunu hissediyorum onlarla ilk karşılaştığımda. Gerçekten de öyleler zaten, çalışmacının heyecanını yansıtıyorlar, bir parça heyecana "taraf" halleri oluyor. Bunlara temkinli iyimserlikle" yaklaşmak gerekiyor aslında. Heyecanın hem çalışmayı yapanlar, hem de bizim için soğumasını beklemekte yarar var. Her ne kadar kongre çalışmaları bir hakem heyetinden geçmiş olsalar da, basılı çalışmaların değerinine ulaşmaları beklenmemelidir. Bir çalışmanın en önemli bölümü metot ve istatistiğidir. Kongre çalışmalarında bu bölümler yer ve zaman darlığından dolayı detaylı gösterilemez, değerlendirme yapanların çalışmanın kurgulaması üzerine bilgi sahibi olmaları beklenemez. Aslında okuduğunuz, dinlediğiniz çalışma bilimsel olarak henüz tam anlamıyla onaylanmamıştır, hamdır bir parça. 

Tüm bunlara rağmen kongreleri seviyorum, sıcaktırlar, sizi etkileyen çalışmanın kokusu ile pekçok başka fikir uçuşur kafanızda bazıları hayata geçer, bazıları anlık düşünce olarak tatmin olmanızdan öteye geçmez. Kendinizi eleştirmen olarak da görürsünüz, fikirdaşlarınızla konuşursunuz, mutlu olursunuz.


Etiketler:

antimetabolit | kongre haberleri

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre