Tour 2014’ün ardından…

Hakan Özdemir 3. Ağustos 2014 16:50

296 Beş Temmuz’da Leeds-Harrogate etabı ile başlayan Fransa Bisiklet Turu 27 Temmuz’da Paris etabı ile sonlandı. Sarı mayoyu Kazakistan takımı Astana’nın İtalyan bisikletçisi Vincenzo Nibali aldı. Yeşil mayoyu Cannondale’li Peter Sagan, beyaz mayoyu FDJ’li Thibaut Pinot ve kırmızı benekli mayoyu Tinkoff-Saxo’dan Rafal Majka kazandı.

 

Tour 2014 beklenmedik gelişmeleri ile tarihe geçti. Daha ilk gün en çok etap birinciliği alması beklenen ünlü sprinter Mark Cavendish yarışın son metrelerinde düşerek ciddi bir sakatlık geçirdi ve Tour’dan ayrıldı. Daha önce oldukça sert geçeceğini ve belirleyici olacağını tahmin ettiğim pave yolları ile ünlü Arenberg etabında ise geçen senenin sarı mayosu ve bu Tour’un en büyük iki favorisinden birisi olan Chris Froome sakatlanarak abondane oldu. Bu etapta Nibali, Contador’a fark attı ve bence Tour’u da bu etapta kazandı. Artık Tour’u Contador kazanır derken yine daha önce zorlu geçeceği tahmin edilen 10. etapta daha yokuşlara ulaşmadan Contador ciddi şekilde sakatlandı ve Tour’u bırakmak zorunda kaldı. Eski Tour şampiyonu Andy Schleck, bu seneki Dauphine’de hem Contador’u, hem de Froome’u geçerek şampiyon olan Andrew Talansky, bu seneki Yol Bisikleti Dünya Şampiyonu Rui Costa diğer abondane olan favoriler arasındaydı. Böylece Tour’un son haftasında sadece ikincilik / üçüncülük yarışı seyrettik. Nibali uzun yıllardır görülmemiş bir farkla sarı mayoyu rahatça kazandı. Bu denli beklenmedik gelişme sonrası Fransızlara gün doğdu ve iki sporcusu ile sarı mayo kategorisinde kürsüde yer buldular. Fransızlar en son 1997’de podyumda yer almışlardı ve bu sonuç medyada geniş bir şekilde yer buldu. Fransızlar beklenmedik başarıları ile geleceğe çok olumlu bakıyorlar. Ancak bence yanılıyorlar. Çünkü Bardet, Pinout, Riblon gibi gelecekten ümitli oldukları sporcularla birlikte çok daha kaliteli bir jenerasyon yetişiyor. Bu Tour’da bunu da çok net bir şekilde gördük. Zaten bence Tour’un gerçek kahramanları bu genç jenerasyondu. Polonyalı Majka ve Kwiatkowski, Çek sporcu Konig, İngiliz Yates kardeşler, bu Tour’a gelmeyen Kolombiyalılar ve İtalyan Aru’nun Contador-Nibali-Froome kuşağı sahneden çekildikten sonra Fransızlara pek de mayo bırakacağını düşünmüyorum. Bu arada Fransızların şunu da bilmesi lazım: Böyle bir Tour ancak 20 yılda bir olur. Eskiden Tour dağlarda kazanılır derdik…bu sene Tour’un pave yollarda da kazanıldığını gördük.

Tour 2014 bizi kesmedi diyenler…La Vuelta sizi bekliyor.

 

 Hakan Özdemir

Etiketler:

bisiklet | blog

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre