ESCRS'nin ardından

HalilAtes 22. Eylül 2014 09:32

309

Dr. Suzan Güven Ylmaz

Bu yıl 13-17 Eylül tarihleri arasında  Londra’da düzenlenen XXXII. ESCRS Kongresi konu ve içerik açısından oldukça zengindi. Her yıl olduğu gibi, ağırlık her ne kadar yine Refraktif Cerrahi üzerinde olsa da, bu yıl geçen yıldan farklı olarak, özellikle glokom ile ilgilenenler için her gün  katılacak güzel bir kurs, sempozyum veya oturum bulmak mümkündü. Blebsiz cerrahilerde; MİGS daha çok katarakt cerrahlarının tercihi iken glokom ile uğraşanlar için kanaloplasti ilk sırayı almaktaydı.  NPGC’nin duayeni olarak kabul edilen  Robert Stegmann’nın konuşmaları büyük ilgi topladı. Uzun yıllar, glokom hastalarında patolojinin bulunduğu hümör aköz dışa akım yolunun fizyolojik restorasyonu üzerinde kafa yoran Stegmann, uyguladığı NPGC teknikleri ile intraoperatif olarak Schlemm ve kollektör kanallardan akımın nasıl tekrar başladığı ile ilgili herkesi hayran bırakan, Londra’nın panoramik görüntüleri ile yaraşacak güzellikte videolar izletti. 2010 yılında piyasaya sürdüğü 240µ kalınlığındaki kendi adını taşıyan Canal Expander’ın derin sklerektomi ile açığa çıkarılan Schlemm kanalının her iki ostiumundan, kanaloplasti sırasında implantasyonunu ve bu sayede kanalın 180 derece kalıcı dilatasyonu ile kolapsını önlediği 5 yıl takipli vakarını takdim etti. Stegmann, Canal Expanderın ayrıca trabeküler dokudan plazminojenin aktivasyonu ile trabekülodescemetik pencerinin kapanmasını önlediğini öne sürdü.  C. Peckar, kanaloplastinin blebsiz bir cerrahi olması nedeni ile, geç dönemdeki en büyük başarısızlık nedeni olan trabekülodescemetik pencerinin fibrozisinin önlenmesinde cerrahi sırasında yapılan mikropuncturların faydalı olduğunu ve postoperatif laser goniopucture ihtiyacını azalttığını gösteren çalışmasını sundu. Yine cerrahi öncesi dilüe floreseinin kanal içine enjeksiyonu (kanalografi) ile kollabe olmayan kollektör kanalların tespiti ve cerrahi başarıyı arttırmak için cerrahi tipi ve kadran seçiminin önemi vurgulandı. Stegmann bir kez daha bu nedenle kanallar kolabe olmadan erken cerrahinin önemini vurguladı. Neovasküler glokom dahil tüm glokom tiplerinde NPGC ile ilgili tecrübelerini paylaştı.

Mathias Grieshaber bu yıl ACTA’da yayımlanacak olan Long term results of up to 12 years of over 700 cases of viscocanalostomy for open angle glaucoma başlıklı çalışmasının sonuçlarını sundu. Beş merkezin katıldığı multisentrik bu çalışmada 729 gözde ortalama 7.2 yıl takip süresi ile sonuç GİB değerinin 15.5 mmHg olduğu ve %17.7 oranında Nd YAG laser goniopunctura ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

 

Tüm bu konuşmaları dinlerken- Acaba altın standart olan trabekülektomiye ne oldu?- diye düşündüm. Hiçbir sunum “Her ne kadar günümüzde altın standart olan trabekülektomi olsa da…”  diye başlamadı.  İşte o zaman çağ atladığımızı anladım…. 

Etiketler:

kanaloplasti | kongre haberleri | MİGS

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre