Jenerik ilaçların etkinliği

HalilAtes 3. Kasım 2014 11:20

321 Jenerik ilaçların etkinliğinin araştırılması üzerinde daha önce durmuştuk. Ülkemizde de her geçen gün artan sayıda jenerik glokom ilaçları ile karşılaşmaktayız. Konunun ülke ekonomisi ve hastanın tedavi güvenliği açısından önemi var. EGS Rehberini anlattığım yazımda konunun önemini bir kez daha vurgulamıştım.

Bugün İsrail’den bir çalışma ile konuya dikkatinizi yeniden çekmek istiyorum; “Original and Generic Latanoprost for the Treatment of Glaucoma and Ocular Hypertension: Are They Really the Same?” başlıklı makale Clin. Exp. Pharmacol. Physiol. (2014 Oct 27. doi: 10.1111/1440-1681.12329) dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Latanaprost etkin molekülünün orijinal ve jenerik ticari şekli çalışmaya dahil edilmiş. Yani Xalatan ile Glautan çalışmaya alınan iki ticari ilaç olmuş. Kimyasal analizlerinde her iki ilaç arasında hiçbir fark yok. Sonuçlara gelince; xalatan’ın basınç düşürücü etkisi daha fazla olmakla birlikte, bu fark istatistiki olarak anlamlı bulunmamış. Ancak hastalara sorularak yapılan lokal yan etki araştırmasında glautan açık ara geride kalmış. Şikayet subjektif bir kavram, ilaç şişelerinin farklılığından çalışmanın “kör” bir çalışma olmadığı da anlaşılıyor.

 

Çalışılan ilacın İsrail pazarında bulunan bir ilaç olduğunu ve ülkemiz jenerik ilaçlarını bağlamayacağını da unutmamak lazım. Sanırım konuya her iki açıdan da (olumlu-olumsuz) fanatik bakmadan, araştırma yapmak ve EGS rehberinde yer alan kurala dikkat etmek gerekiyor.

Etiketler:

ilaçlar

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre