2040 yılında 111.8 milyon hastamız olacak

HalilAtes 10. Kasım 2014 10:09

323 Bir meta-analiz çalışması olan “Global Prevalence of Glaucoma and Projections of Glaucoma Burden through 2040” başlıklı makalede; 2013 yılında yaşları 40–80 olan 64.3 milyon glokom hastası olduğu belirtilmiş, bu sayının 2020 yılında 76 milyona, 2040 yılında ise 111.8 milyona çıkması bekleniyor. Önceki tahminlere göre sayının arttığı görülüyor. Sayı artışının tanı gereçlerinin gelişmesine ve özellikle Asya ve Afrika’daki tıbbi organizasyon etkinliğinin artışı sonucuna bağlamak mümkün.

 

Glokomun dünya körlük sıralamasında ilk sırayı alması, hastalığın bir toplum sorunu olarak kabul edilmesini gerekli kılıyor. Konunun ciddiyetini anlayabilmek için kontrast yaratmak faydalı olacaktır; örneğin 2030 yılında dünyadaki diyabetli hasta sayısının 438 milyona ulaşması bekleniyor. Diyabet için geliştirilen kamuoyu bilinçlendirme faaliyetleri düşünülecek olursa glokom için kamu bilgi düzeyinin ne kadar geride olduğu ortaya çıkacaktır. Daha çok insana ulaşmamız ve bilinçlendirme kampanyalarına önem vermemiz gerekiyor.

Etiketler:

hastalar için

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre