Topikal antioksidan : COQUN çıktı

HalilAtes 27. Ocak 2015 12:12

352 Bu gün Türkiye’de yeni çıkan, GİB düşürücü özelliği bulunmamasına rağmen glokom tedavisinde antioksidan özelliği sayesinde yer bulmaya çalışan COQUN’dan bahsetmek istiyorum. İlacın içeriğinde antioksidan özellikli iki molekül olan Koenzim Q10 ve Vitamin E TPGS var. Sevindirici olarak koruyucu madde yok.

Blog takipçileri koenzim Q 10’un glokomdaki etki mekanizmasını anlatan yazıyı hatırlayacaklardır, tekrar okumak için şuraya bakılabilir. “Coenzyme Q10 and glaucoma” kelimeleriyle pubmed taraması yapıldığında az sayıda yayın ile karşılaşılabilinir. Özetle, literatürde pek çok deneysel iskemi ve glokom modellerinde koenzim Q10 nun RGH sağkalımını arttırdığı, apoptotik hücre sayısını ve glutamat miktarını azalttığı gösterilmiştir. Yine insanlarda topikal uygulama ile yeterli vitreous seviyelerine ulaşılabildiği de çalışmalarda gösterilmiştir. Prospektif bir klinik çalışmada, PAAG’lu olgularda topikal koenzim Q10 uygulanan grupta GİB’dan bağımsız olarak koenzim Q10 tedavisinin yaklaşık olguların %60’ında PERG yanıtlarında bir iyileşme sağladığı görülmüş ve bu durumun CoQ10’nun glokomda potansiyel nöroprotektif etkisi ile açıklanmaya çalışılmıştır. Koenzim Q10 nun glokomda nöroprotektif etkisinden sorumlu olabilecek 3 potansiyel mekanizma mevcuttur. Bunlardan birincisi oksidatif fosforilasyon elektron transport zincirindeki compleks I in güçlendirilmesi, ikincisi yine mitokondrilerdeki -permeability transition pore-denen kanalların açılışını önlemek, dolayısı ile apoptosisi durdurmak, son olarak da inflamasyondan sorumlu olan NF-KB inhibisyonudur.

Bu ilacın piyasaya verilmesiyle kronik topikal damla kullanan hastalarımız için ek bir kazanç daha sağlanmış oldu. Şişe tasarımı OSD (Ophthalmic Squeeze Dispenser) tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiş. Bu sistem ile ilaç haznesi ile şişe ucu arasında bir valv sistemi bulunmakta ve şişe sıkıldığında kanaldan geçip dışarı çıkan damlanın yarattığı volüm kaybı kadar içeri giren hava şişenin uç kısmındaki tahliye odacığından hazneye girmeden dışarı atılmaktadır. Kontaminasyon bu şekilde önlenmektedir. Bu sistemin tek kullanımlık koruyucu içermeyen damlalıklara üstünlüğü standart damla volümüne sahip olması, kullanım kolaylığı ve şişe ağzının hasta tarafından düzensiz koparılma yerine makinede tornalandığı için pürüzsüz olmasıdır. Pürüzlü uçların kornea ile temasından kaynaklanan olumsuzluklar malumunuzdur, kronik ilaç kullanımı altındaki hastalardan bir kısmı kornea duyarlılığında azalmayı telefi etmek maksadıyla damlanın göze girdiğini anlamak için şişeyi gözlerine temas ettirmektedir. Bu açıdan şişe dış yüzeyi önemlidir.

 

Özetle yeni bir ilaç ile ve yeni bir şişe ile tanışmış olmak beni mutlu etti. Antioksidanların glokomdaki yeri üzerine bakir bir çalışma alanı olduğunu görüyorum ve bu beni heyecanlandırıyor. Ayrıca OSD kullanan bir ilaç ile karşılaşmış olmak ise bugün için beni daha da heyecanlandırdı ve mutlandırdı, tüm glokom ilaçlarımızı bir gün bu sistemi kullanıyor görmek isterim.

Yorumlar (5) -

Murat Erbezci
27.01.2015 12:48:59 #

Oksidatif ve enflamatuar süreçlerin önemli rol oynadığı YBMD gibi diğer dejeneratif patolojiler için de ilginç bir gelişme.  Merakla izlemeye devam.

Yanıtla

Murat Erbezci
27.01.2015 12:51:57 #

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11125270
YBMD'de etkili olabileceği yönünde çalışmalar var.

Yanıtla

HalilAtes
27.01.2015 13:15:09 #

Murat, haklısın konu çok geniş, veri az. Yazımda iki konuya değindim (mekanizma ve şişe), aslında bir konu daha var merakımı çeken ve beni heyecanlandıran; sonuçta hepimiz sağlık sektörünün bir parçasıyız, bu bağlamda ürünlerin satış grafikleri de ilgimizi çekiyor. Bu ürünün doktorlar tarafından kabul oranı da hayli ilginç bir gösterge olacak. Basınç düşürücü ve nöroprotektif etkinliği olduğu çeşitli çalışmalarla dolaylı veya indirekt gösterilen Brimonidin'in nöroprotektif özelliğini günlük kullanımda fark etmese de meslektaşlarımız yoğun ilgi göstermişlerdi. Bu üründe basınç düşürücü etkinlik olmadığı için klinik kullanımda erken dönemde doktorun değişimi fark etmesi hayli zor. Kullananlar teorik bazda "inanmışlık ve bilimsel saygı" bağlamında davranış sergileyeceklerdir. Bu göstergenin Türkiye'de, en azından bizim branşta ilk kez deneniyor olması da ayrı bir merak konusu. Bu konuda benim görüşüm de bu yazıyı okuyan herhangi bir meslektaşın görüşü kadar naif, tarafsız ve soru işaretleriyle dolu. Bekleyip göreceğiz.

Yanıtla

Ali İsmail Elvan
28.11.2018 10:57:21 #

merhaba,

Uzun süredir glokom hastasıyım ve bu yüzden kendimi profesyonel damla kullanıcısı olarak tanımlamamda bir sorun yok.

Şişe tasarım açısından mühendislik harikası olabilir o kısmına laf edemem.
Yada tıbbi etkisine de laf edemem. Ama kullanımı pratik değil.
Damlayı damlatmak diğer ilaçlara göre daha zor.

Bugüne kadar kullandığım damlalar içinde kullanım rahatlığı açısından en beğendiğim "simbrinza".
hangi "doğru" özellikleri topluyor?

1- şeffaf değil süt kıvamında.
göz damlası kullanan insan yarı kördür zaten net göremez.
damla damladı damlamadı damla küçük mü kaldı soruları şeffaf damlaların (xalacom vb) bir sorunu süt kıvamı olunca bu çözülüyor.

2- şeffaf damlalar genelde "fazla" akışkan oluyor bu yüzden bir damla damlatmak isterken iki-üç damla damlatabiliyorsun.
simbrinza ise doğru kıvamı bulmuş. ne çok akışkan ne çok koyu damlaya tam hakim olabiliyorsun.

not: iletişim formunuz Mozilla Firefox ile düzgün çalımıyor.

Yanıtla

HalilAtes
24.01.2019 13:41:07 #

değerlendirmeniz için teşekkür ederim

Yanıtla

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre