Bay Turner

HalilAtes 30. Ocak 2015 11:38


Geçen yıl Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanan Timothy Spall’ın oynadığı “Bay Turner” filmi İngiliz romantik ressamı J. M. W. Turner’in hayatından bir kesiti anlatıyor. İngiliz orta sınıf halkının yaşamını anlatan filmlerinden tanıdığımız Mike Leigh’in yönetmenliğini yaptığı Bay Turner bu hafta gösterime giriyor.

Yazının girişi bir sinema duyurusunu andırsa da aslında amacım sizlere Turner’ın resimlerindeki katarakt progresyonundan bahsetmek.

2009 ASCRS kongresinde sunulan Heidelberg Üniversitesi’nden Sibylle Scholtz ve Gerd U. Auffarth’ın “Impact of Cataract on the Later Paintings of William Turner” başlıklı çalışması örneklerle Turner’in katarakt gelişimini bizlere anlatıyor. Çalışmanın detaylarını şu adresten okuyabilirsiniz. Turner daha önce yazdığım Bach ve Handel’in yaptığı hataya düşmemiş ve katarakt ameliyatı olmamış. Onun kataraktlı görüş açısı İngiliz romantik resminin oluşmasında bence büyük katkı sağlamış.

Etiketler:

görme engelli ünlüler | görme fizyolojisi | ressamlar

Yorumlar (3) -

Pınar Aydın
09.02.2015 21:07:05 #

Bay Turner

Newton’a göre renkler ışığın bir kırılma özelliğidir, yoksa cisimlerin aslında renkli değildirler. Ona göre gözümüz çevremizdeki nesneleri renkli olarak algılarken aslında yanılmaktadır, esas olan ışığın kırılmasıdır. Dolayısıyla renk herkese göre aynıdır.

Ressam Turner’ın resimlerine bakınca insan Newton yanılmış diye düşünmeden edemiyor. Renkler doğada gerçekten böyle ise ben niye böyle algılayamıyorum, bu ayrıntıları göremiyorum? Gerçekten de Turner’ın ışık ve renk algısı o denli derin ki, onun resimlerine bakınca insan kendisini aslında renk körüymüş gibi hissediyor. Ama sonra doğaya bakınca onun bize aktardığı ayrıntılar fark edilir hale geliyor. Demek ki doğa aslında bu denli zengin renkler içeriyor. Bunu bize ancak Turner gibi izlenimci bir resim sanatçısı gösterebilirdi.

Pınar Aydın

Yanıtla

Ayça Seren Büyük
04.09.2015 03:53:36 #

Bende geçenlerde bu filme bakarken telefona bir uygulama yapmışlar onu gördüm. Gülen yüzler olunca falan titriyormuş. Şurada izlemiştim. izledi.com/322-muhtesem-gorme-engelliler-icin-gulen-uygulama

Yanıtla

Fatih Adıbelli
10.11.2015 14:34:21 #

Oscar Wilde “Before Turner there was no fog in London.” buyurmuştur.

Yanıtla

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre