6. Dünya Glokom Kongresinin ardından 1

HalilAtes 10. Haziran 2015 12:53

406

6. Dünya Glokom Kongresi Hong Kong’da yapıldı ve bitti. Kongreler bilimsel etkinliklerinin yanı sıra sosyal ve ticari boyutlar da taşıyan fuarlardır aynı zamanda. Bu bağlamda bilimsel etkinliklere geçmeden önce sosyal yönüne değineceğim. Türkiye’den sanırım 50 kişilik bir meslektaş katılımı oldu, onlarla yeniden bir arada olmak, mesleğimizi ve ülkemizi ilgilendiren konuları konuşmak hem yararlı hem de zevkli oldu. Kongre tarihi ile Türkiye’deki seçimlerin çakışması, gece otel lobilerinde toplanan dostların ortak konusunu oluşturdu. Ortamda bir mutluluk havası sezinledim, bu mutluluğun orada olmaktan kaynaklandığını sanmıyorum, çünkü Hong Kong’un insanı mutlu edecek pek bir güzelliğini fark edemedim. Önceki yazımda şehir hakkında düşüncelerimi paylaşmıştım, o yüzden şehir konusunu üç temel noktayla kısaca geçeceğim; “ter”, “feng şui felsefesinin çöküşü”, “bu kadar insanla olmuyor”.

Neyse sonunda iki sene sonra tekrar Avrupa’ya (2017 Helsinki) dönülecek ve her kes kendini toplayabilecek.

Kongre merkezi, Hong Kong adasının kuzeyinde, deniz kenarına kurulmuş prestij amaçla yapıldığı belli olan bir konumdaydı. Vancouver ‘a göre hayli az katılım olduğunu sanıyorum (tahminim 2000-2500 kişi). Bunların da çoğunluğu Asyalıydı.

Kongre organizasyon komitesi, Asya’da  kongre yapıyorsak kapalı açılı glokoma ağırlık vermeliyiz diye düşünmüş olmalı ki neredeyse tüm toplantıların %40’ını bu konuya bir şekilde giren düzenleme yapmışlar. Konuşmacıların da ağırlıklı bölümü Asyalılardan oluşuyordu. İlgimi çeken ayrıntılardan biri de İranlıların konuya hakimiyeti, ve konuşmalarındaki üst düzeydi. Sanırım İranlıları ıskaladık, kendilerini iyi yetiştirmişler ve oftalmoloji alanında gelecek için umut vaat ediyorlar.

 

İlk post bir giriş niteliğinde olsun, gelecek yazılarımda konulara değineceğim, tabi ağırlıklı olarak kapalı açılı glokom J 

Etiketler:

kongre haberleri

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre