6. Dünya Glokom Kongresinin ardından 2

HalilAtes 11. Haziran 2015 11:15

407

6 Haziran, yani -1. gün derneklerin organize ettiği toplantılara ayrılmıştı; AAO, EGS, Çin, Kore, Portekiz, Japon, Tayvan, Pan Amerikan, Kanada, Hindistan, Brezilya, Arabistan, Filipin, Bangladeş, Arjantin ve Pakistan Glokom Derneklerinin bağımsız toplantıları oldu. Kongre içindeki bağımsız dernek toplantıları yıllardır yapılır, aslında stratejik toplantılardır bunlar. Kongre katılımını artırmak üzere düzenlenir, hatta ülkeler kendi dillerinde sunarlar konuşmaları ve kendileri çalar kendileri oynarlar. Ancak bu kez biraz format değişmiş gibiydi. Yine kongre katılımını artırıcı yanı vardı, bu inkar edilemez, ancak toplantıların İngilizce yapılmaları ve konu seçimindeki kalite geçmişe oranla daha işe yarar bir format oluşmasını sağlamış. Konular konuşmacıların son yayınlarının üzerine inşa edilmiş gibi geldi bana, bilgilendirici vasıftan çok akademik ağırlıklıydı, ortalama izleyici kitlesinin belki de ilk kez duyduğu gelişmelerden müteşekkildi.

Biz olmalı mıydık sorusu çetrefilli bir açılım gerektirebilir. Bir kere bizim glokom derneğimiz yok, birimimiz var. Tüm birimlerimiz TOD çatısı altında TOD’a danışmanlık hizmeti vermek için yapılandırılmış. Birimlerin dernek yapılanmasına geçişlerine hoş bakılmıyor. Oftalmoloji ile ilgilenen ticari kuruluşların temsilcilik düzeyinden öte ürün geliştirici yapılanmaları olmadığı için kısıtlı bir bütçeleri var, bu bütçenin farklı dernekler tarafından paylaşılması yerine tek bir derneğin “ana” bilgeliğince idaresi yoluna gidilmiş bunca zamandır. Bu açıdan bakıldığında izlenen yolun doğru olduğunu düşünüyor insan, farklı açılardan bakıldığında ise yanlış olduğu da söylenebilir. Ben ülkemizde bir glokom derneği olmasından yanayım.

Dernek toplantılarında birçok konuşma dinledim, yukarıda belirttiğim gibi bu konuşmaların omurgası yeni çalışmaların sunumundan ibaretti, panellerin bir konu oluşturacak dizini yoktu, o yüzden aklımda kalan birkaç cümle ile günü özetlemekle yetineceğim;

 

Tanı aletlerinin yaygın kullanıma geçmesi öncesi bir dizi çalışma gerekiyor. Önce bir kimyasal veya fiziksel değişim tanımlamıyor, sonra bulunan bu değerin ne anlama geldiği, sensitive ve spesifite açısından dikkate değer olup olmadığı ve hastalığın tanınmasında bir yol haritası oluşturacak dizinde yer edinip edilemeyeceğine karar veriliyor. Bu bağlamda, kan akımı, lamina kribrosa anatomisi, oximetri,perfüzyon basıncı ve oct değişkenliği, silia elektrik potansiyeli değişkenliğinin anlamı, optinörin, aköz dinamiği ve merkezi sinir sistemi değişimlerinin glokom tipleriyle ilişkisi ön çalışma olarak incelenen konular arasındaydı. Bu araştırmaların daha uzun bir yolu olduğu, bunlardan pek azının genel oftalmologun kullanımına sunulabileceğini biliyor olmak araştırmacıların gayretlerinin taktir edilmesi açısından önemli. Bizim taktirimiz tabi ekonomik geri dönüşü olmayan çalışmaların plancılarını yüreklendirmekten ibaret, ekonomik de bir anlam kazanan çalışmaların planlamacıları zaten banka hesaplarındaki şişkinlik ile ayrı bir mutluluk kazanacaklar.  

Dernek toplantılarının bir kısmı ise cerrahiye ağırlık vermiş, MİGS ürünlerinin bu ülkelerde deneniyor olmasını görmek bende kıskançlık yarattı. Miyopi ve kapalı açılı glokomun çeşitli yansımaları da burada tartışıldı, ancak ben bunları ilerideki postlarda detaylı anlatacağım için şimdilik geçiyorum. 

Etiketler:

kongre haberleri

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre