6. Dünya Glokom Kongresinin ardından 7

HalilAtes 17. Haziran 2015 12:07

412 Dünya kongresi yazılarımın sonuncusu ile geri kalanlar üzerine genel bir toparlama yapacağım.

Önce teşekkürle başlamalıyım. Tam olarak bilemiyorum ancak sanırım 50 civarında Türk katılımcı vardı ve bunların büyük çoğunluğu çalışmalarıyla katılım gösterdiler. Bu katılımcıların sponsorluğunu yapan Türk firmalarına teşekkür ederim. Liba, Alcon, Allergan ve Bilim İlaç bu destekte bulunan kuruluşlardı.

Toplantıda paneller haricinde kurslar da yoğun ilgi gördü, kurs konuları dar bir çerçevede tutulduğu için belki katılımcılar açısından daha yararlı oluyor. Bu konular arasında hasta takip programlarının gelişimi ve telemedicine ilgimi çeken ve önemsediğim konulardandı. Çok doktor barındıran merkezlerin standardizasyonu hasta takip ve kayıt programlarının düzgün işletilmesi mümkün olabilmektedir. Glokoma özgü geliştirilen takip prograsmları sanki hastanın tüm muayenelerini aynı doktor yapıyormuş gibi belirli bir standart veri girişini zorunlu hale getirmektedir. Böylece geriye dönülüp bakıldığında hastanın ve hastalığın gelişim süreci ayrıntılarıyla incelenebilmektedir. Görüntüleme sistemlerinin çıktılarının ve veri analizlerinin de programa destek vermesi tek bir bilgisayardan bütün analizleri takip etme olanağı doğurmaktadır. Glokoma bağlı körlük riskleri arasında hasta takip protokolü eksikliği üçüncü risk faktörü olarak bulunmuştur. Buradaki aksaklıkların tüm sorumluluğu takip merkezlerinin üzerinedir, bu nedenle hasta kabulü yapılmadan takip stratejisinin kalıplaştırılmasını sağlayan bu programların edinilmesi önem arz eder. Telemedicine de bu bağlamda kullanılması gereken bir ihtiyaçtır. Aslında bunu telefonla, hastayı yönlendirerek veya kahve arasında bir meslektaşımızla yapmaktayız, ancak danışılan hasta sayısı bu yöntemlerle hem az hem de eksik olmaktadır, yukarıda bahsettiğim takip programları danışmanlık hizmeti veren güvendiğimiz doktorlara hastanızı belirli bir veri transferi ile danışmanıza da olanak tanımaktadır. Hukuki açıdan ve sorumluluğun paylaşımı açısından da yararlı olacağını düşündüğüm bu teknolojiyi kullanmamızı öneririm.

Miyopi ve glokom ilişkisi de üzerinde en çok konuşulan konular arasındaydı. Miyopinin yörüngesinde üç konu var; miyopi açık açılı glokomun oluşumu için bir risk faktörüdür, miyopiye bağlı yapılacak refraktif cerrahiler glokomun progresyonu için hızlandırıcı bir faktör olabilir ve takip protokollerinin hatalı uygulanmasına yol açabilir (korneanın remodelizasyonu görüntüleme sistemlerinin veri analizlerini etkilemektedir), son olarak da miyop hastanın progresyon analizinde hangi yöntemi kullanacağız?. Miyop hastada hangi yöntemin uygulayacağız konusu halen çözüm bulmuş değil. Yüksek miyoplarda retina anatomisindeki değişimler görme alanı ve oct sonuçlarını etkilemektedir, bunlara ait elimizde yeteri kadar normalizasyon verisi bulunmamaktadır. Elimizde normal veri tabanı olmadığı için alet çıktısındaki defektin glokoma mı yoksa miyopiye mi bağlı oluştuğunu anlamamız mümkün görülmemektedir. OCT analizinde optik sinir veya makülanın hangisinden daha iyi görüntü alaınabiliyorsa takip eden muayenelerde oradan yapacağımız progresyon analizleri ile yola devam etmemiz gerektiği pratik bir öneri olarak halen kabul edilmektedir.

Geçen yıl kraliçeden diz bağı nişanı alan ilk oftalmolog olan Peng Khaw her zaman olduğu gibi trabekülektominin güvenle yapıldığında başka bir şeye gerek olmadığını söyledi. Khaw’ı dinlerken geleneksel halı motiflerinin arasına bir-iki küçük yeni motif de ekleyen halı örücülerini izliyormuşum duygusuna kapılıyorum. Bu sanatçıları yüzyıllardır süre gelen geleneksel sanatın huzur veren dinginliğinde izlemek mutlandırır insanları. Khaw da içimi mutlulukla doldurdu yine, keşke her şey anlattıkları kadar gerçek olabilse. Khaw’ın konuşmasından aldığım notlara gelince; postop topikal steroide 3 ay devam ettiğini, kızarık gözlerde yara yeri iyileşmesini kontrol etmek için SC avastin yaptığını, ağrı reseptörlerinin uyarılmasının inflemasyona ve dolayısıyla filtrasyonu engellediği bu yüzden postop ağrının engellenmesi gerektiğini söyledi.

 

Bizim için oldukça yorucu geçen 5 günü özetlediğim bu kısa notlar umarım yararlı olmuştur. İki sene sonra Helsinki’de yapılacak toplantıyı canlı izlemenizi dilerim.

Etiketler:

kongre haberleri

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre