Glokom takibinde OCT temel aletimizdir

HalilAtes 9. Kasım 2015 11:01

429 Ulusal kongredeki konuşmalardan, OCT’nin glokomun tanı ve takibindeki değeri üzerine halen bazı çekincelerin olduğu intibaını edindim. Bu yüzden kongre dönüşü ilk blogumu bu konuya ayırmayı uygun buluyorum.

Ophthalmology dergisinde yayımlanan Volume 122, Issue 10, Pages 2002–9 künyeli ve “Estimating Lead Time Gained by Optical Coherence Tomography in Detecting Glaucoma before Development of Visual Field Defects” başlıklı çalışma konunun önemini vurgulaması açısından önemli bir çalışma.

Çalışmaya glokom şüphesi olan 75 göz dâhil edilmiş. OCT-RSL ve SİTA 24/2 testleri her muayenede tekrarlanmış. GİB değeri 21 mmHg üzerinde olan veya optik sinirde glokomatöz değişim gözlenen ancak görme alanı defekti saptanmayan preperimetrik glokom diyebileceğimiz hasta grubu çalışma grubunu oluşturmuş. Ortalama 6.3 yıllık (4.1-8.9 yıl) takip sonucunda ilk görme alanı defektinin ortaya çıkması ile çalışma sonlandırılmış. Aynı metotla sağlıklı bireyler üzerinden de bir kontrol grubu oluşturulmuş. Geçen süre içindeki OCT teknolojisindeki gelişmelere paralel eski çekimler software yardımıyla  update edilmiş. Sonuçlara gelince; görme alanı defekti oluşmadan önceki OCT-RSL defekti saptanma yüzdesi %95 duyarlılıkla, 4 yıl önce %35, 8 yıl önce de %19 gözde saptanmış. Bu hayli önemli bir fark OCT lehine. Ayrıca test güvenliğinin %95 olması da sonuçlara güvenimizi artırmakta.

Buradan iki yorum yapabiliriz; ilki glokom takibinde ve tanısında OCT artık temel yol göstericimizdir. Ancak bu söylemden görme alanı artık yapmayalım anlamı çıkartmamalıyız. Görme alanı hastanın görme fonksiyonları ile yaşam beklentisi arasındaki korelasyonu kurmamızda hala yararlı bir göstergedir. İkincisi, glokomu bu kadar erken yakalayıp ne yapacağız sorunsalıdır. Bu çalışmadaki hastaların yaş ortalaması çalışma grubunda 68.3 ±11.2 kontrol grubunda ise 65.4±9.0 verilmiş. Yani nispeten orta yaş grubundaki insanlar.  Örneğin 69 yaşında OCT-RSL defekti saptadığımız hastada 8 yıl sonra görme alanı defekti oluşursa o sırada yaşı 77 olacaktır. 77 yaşındaki hastanın cerrahi öncesi konvansiyonel metotlarla GİB ve progresyon kontrolü 80’li yaşların ortalarına kadar sürdürülebilinir.

Çalışma verilerinin günlük hayata yansımalarını da düşünmek zorundayız, şöyle ki; preperimetrik glokomlu hastamıza OCT-RSL defekti görür görmez ilaç başarsak 8 yıl tıbbi tedavi uygulamak zorunda kalabiliriz. Bu hem hasta konforunu bozacaktır, hem de ileride yapılacak olası glokom cerrahisinin başarısını düşürecektir. Bu yüzden SLT ve/veya BAK içermeyen preparatları düşünmek veya OCT progresyon hızı ile tedaviye başlayıp başlamamaya karar vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Zaten çalışma sonuçlarını dogmatik veya fanatik izlememiz gerekseydi bize gerek kalmaz bu işi pekala bir teknisyen de sürdürebilirdi. Doktor olmanın gücünü burada da hissetmemiz ve en doğru kararı o hasta için vermemiz beklenmektedir.

Etiketler:

glokom progresyonu | görme alanı | oct

Yorumlar (2) -

akil
07.03.2016 12:05:41 #

bloğunuzu ilgiyle takip ettiğimi daha önceden belirtmiştim daha önceden gözümden kaçan bu yazıyı ilgiyle okudum ve kendimce bir yorumlama çabasına girdim glokom adına en büyük türkçe kaynaklardan olan bu site sayesinden bir çok şey öğrendim ve yine bu konuda size bir soru yöneltme ihtiyacı hissettim.

Yazınızda glokom şüphesi olan bireylerde ilk görme alanı defekleri ortalama 6.3  yılda ortaya çıktığını belirtmişsiniz.

çalışmaya alınan 75 glokom şüpheli gözlerin tamamında mı eninde sonunda (en fazla 8.9 yıl içerisinde) görme alanı defekti gelişmiş ? ya da 75 gözde glokoma bağlı defekt geliştiren gözlerin mi ortalaması 6.4 yıl.

ayrıca ben mesela glokom şüpheliyim 22-26 arası değişen GİB ve 615 kornea kalınlığı ile her 6 ayda bir görme alanı çektiriyorum. dediğinize göre 6-7 yılda ilk defekler meydana geliyorsa her 6 ayda bir görme alanı çekmenin pek bir önemi ve belirleyiciliği olmaz gibi. yanılıyormuyum.

ayrıca 28 yaşında glokom şüpheli olmak ve glokoma yakalanmak çok yıkıcı geliyor insanın kulağına ve genelde olumsuz yazılar moral bozuyor araba kullanacak günlük işleri yapacak derece görmemi korumam mümkün mü mesela 20-25 yıl (biliyorum her hasta için hastalığın seyri diye konuya gireceksiniz ama net bir şeyler paylaşmanızı isterim)  en azından görme alanımı koruyacakmıyım yoksa sadece kaybetmem mi yavaşlayacak bunu bilmek isterim. glokom olsam bile bu DURDURULABİLİR Mİ? en son 6 ay önce görme alanı tam olan ben preperimetrik glokom safhasında yıllarca hiç defekt yaşamadan bu illet ile mücade edebilir miyim?

teşekkür ederim dört gözle cevabınızı bekliyorum

Yanıtla

HalilAtes
18.03.2016 15:37:33 #

Akil Bey, bahsi geçen sayılar çalışma grubunun ortalamasını verir, bunun içinde çok iyi ve çok kötü kötüleşme gösteren hastalar vardır. Glokom konusunda karar vericiler yaklaşık 8  yıllık bir eğitime tabi tutulurlar, sürenin bu kadar uzun olmasının sebebi, çok varyasyonu olan  hastalıkların sayısal değerleri arasında yorum  yapabilme kabiliyetine doktorun hazırlanabilmesidir. Sonuçta bu tür bilgilendirici sitelerde hastalar yerine hastalıklar konusunda genel yorum yapılmalıdır. Hasta için yorum yapacak kişi kendi doktorudur. saygılarımla..

Yanıtla

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre