Jenerik ilaç çalışmaları

HalilAtes 2. Aralık 2015 11:05

438

Jenerik ilaçların kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Bu konuya daha önce değinmiş, çalışma eksikliğinden yakınmıştık. TOD 49. Ulusal Kongresinde sunulan iki çalışma bir nebze de olsa merakımızı giderdi. Her iki çalışma da orijinal ilaçlarla benzer etkinlik sonuçları bildirdiler. Umarım bu çalışmalar hakemli dergilerde yayınlanabilir ve jenerik ilaçlara olan güveni yükseltir.

Jenerik ilaç konusu camiamızda pek de üzerinde durmadığımız bir konu gibi görünüyor.  SGK baskıları ile orijinal ilaçların fiyatlarını geriye çekmeleri, jenerik ilaçların var olma nedeni olan fiyat avantajını ülkemizde değersizleştirdi. Bu yüzden pazar beklenenden yavaş ilerliyor olabilir. Ama yine de gelecekte ağırlığını hissettirecektir. İlaçların ekonomik yönü kadar etkinliklerinin her açıdan orijinalleriyle aynı değerde olması bir zorunluluktur. Yapacağımız çalışmalardan çıkarılacak yasalar ile bu pazarın düzenlenmesini sağlamalıyız. Yasa koyucu, bizim çalışmalarımızdan elde edeceği olumlu veya olumsuz sonuçlar ışığında bu pazarı yönlendirecektir.

 

EGS rehber kitabı ilk kez bu sene konuya değinmiş, ve jenerik ilaç kullanımındaki hastaların daha fazla kontrol edilmeleri gerektiği uyarısında bulunmuştur. Masum bir uyarı gibi görünen bu hüküm aslında jenerik ilaçlar bağlamında olumsuz bir görüşü savunmaktadır. Çünkü zaten hasta yoğunluğundan bunalmış glokom merkezleri jenerik ilaç kullanımıyla yoğunluklarını artırmak istemeyeceklerdir ve orijinal ilaç kullanımına ağırlık vereceklerdir. EGS’yi bu yorumu yapmasına iten çalışma verilerini de yok sayamayız. Jenerik ilaçların damla volümünün az olduğu, çabuk bozulduğu, şişe kullanımının zor olduğu, biyoeşdeğerliliğinin eşit olmadığı gibi olumsuz birçok yayın yapılmıştır. Tüm bu maddelere karşı olumlu sonuç bildiren çalışmalar da vardır. Yani zemin kaygandır, bunun nedeni orijinal ilacın bir tane olmasına karşın jenerik ilacın farklı firmalarca üretilen birçok versiyonunun bulunmasıdır. Hangisinin uygun, hangisinin riskli olduğunu belirleyecek yasal bir yol haritası eksikliği bulunmaktadır. Her konuda olduğu gibi hayatın gerçekleri bilimin gerçeklerinden hızlı davranmış görünüyor, bilimin ve hukukun düzenleyici ağırlığını sağlamak için çalışmalarımızla konuya destek vermeliyiz.

Etiketler:

ilaçlar

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre