İsmi doktor olan müzisyenler

HalilAtes 3. Nisan 2018 09:59

477

Fatih Adıbelli

Kendine doktor adını seçmiş olan kişilerden en bilineni 90’lı yıllarda It’s My Life şarkısı ile çıkış yapmış olan Dr. Alban. Doktor adını seçmiş müzisyenlerin hepsi sanki aralarında insanları dans ettirmek üzere Hipokrat yemini etmiş gibi. Bir kaç istisnası dışında genelde tarzları birbirinin aynı. Son yıllarda DJ’ler de müzisyen olarak anılıyorlar. Sadece elindeki kayıtları bir cihazda çalıp parçaları birbirine karıştırarak müzik yapan bu insanlar ve müzikleri ilgim alanına girmiyor ama isimleri ilgimi çektiğimden dinledim. Eskiden müzisyen ya ses sanatçısıydı ya da enstrüman çalarlardı, beste yapardı. Doctor P nin tanıtıldığı internet sayfasında çaldığı enstrümanlar kısmında yazanlar şunlar: müzik sıralayıcı, örnekleyici, kişisel bilgisayar, pikap. Şaka mı bu dedim, değilmiş.

 Cerrah cephesinde durum nasıldır diye bir bakayım dedim Spotify’a kayıtlı Surgeon adında bir tek grup var ve o da aynı şekilde dans müziği yapan bir DJ.

Doctor Dru, Doctor Dorian, Doctor Vox, Doctor Y grup ya da DJ lerin yaptıkları müzik  Dans, Hause,Elektronik tarzda. Doctor Do her ne kadar elektronik müzik yapsa da bazı parçalarında soul tadına yakın. Doctors Rock, Doctor Dixie Jazz Band, Doctorfunk da isimleriyle müsemma tarzlarda müzik yapan doktor arkadaşlar.

Doctor Flake ismini kullanan Fransız Müzisyen Jean Marie Leger dans ve elektronik müzik yapıyor. Lavozier’in her şey başka bir şeye dönüşür yasasına uyarak müzik yaptığını söylüyor. Melodileri de olan sadece ritimden ibaret olmayan müziği var.

Herkesin bildiği Cafe de flöre isimli melodi Doctor Rockit adını kullanan Matthew Herbert’a ait. Akdeniz tınıları içeren işler yapan pek sınıflandırılamayan bir müzik yapmakta.

Şimdi de uzmanlık alanımıza girelim Orbital Quintet bir Jazz grubu.  Orbital 90’lı yılların en büyük tekno gruplarındandı. Orbital Resonance da tekno müzik yapan bir grup. Ophthalmos korku filmlerine efekt olacak türden elektronik müzik yapıyor.

Homurtu tarzında diyaframa abanarak vokal yapan grupların icra ettiği müzik “Death Metal” adıyla biliniyor sözlerinden hiçbir şey anlamıyorsunuz. Karşı değilim, anlaşılmamaya çalışmak da bir ifade biçimi. Uzmanlığımızla ilgili isim kullanan iki death metal grubu var. Ophthalmia bu gruplardan birinin adı. Vitrectomy adlı diğer grup ise kesinlikle subspecialitik isim konusunda çitayı ulaşılması güç bir yere taşımış durumda. Death Metal dinlemeye yüreği yetebilenler bu iki grubu dinleyebilirler. 

Etiketler:

blog | müzik

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading


Başlarken

Glokom-Net sitesinde glokoma ilgi duyan asistan ve uzman arkadaşlar için birçok konuda bilgi mevcuttu, ancak güncel bilgilerin, daha kolay takip edilebilen, daha sıcak ve daha yakın  bir formda olmasını, blog formatının avantajlarını kullanarak sürdürmek istedim, hepinize yararlı olması dileklerimle.

Prof. Dr. Halil Ateş

 

facebook

www.facebook.com/glokom.net adresinden siteyi takip edebilirsiniz.

İçindekiler

Yazı başlıklarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Son yorumlar

Comment RSS

Bulut

Aylara Göre